Сьогодні, 4 листопада, за новим календарем церква вшановує преподобного Меркурія, постника Києво-Печерського та святителя Павла Конюшкевича. Також сьогодні 20 тиждень від П'ятдесятниці.
Про те, яке свято 4 листопада, а також про традиції та заборони цього дня розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).
Преподобний Меркурій разом з преподобним Паїсієм проживали в Печерському монастирі в XIV столітті. Друзі разом відбували подвиг чернецтва та завжди допомагали один одному в біді.
Паїсій та Меркурій суворо дотримувалася Божих заповідей, за що Господь не розлучав їх після смерті. Нетлінні мощі преподобних зберігаються в Дальніх печерах.
Ким був Павло Конюшкевич
Святитель Павло (при народженні Петро) Конюшкевич народився на Галичині в 1705 році, в родині міщан. Батьки прищепили сину прихильність до християнської віри, тому Петро обрав шлях релігії.
Спочатку він здобув освіту в Самбірській братській школі, а потім навчався в Києво-Могилянській академії. В 1733 році Петро прийняв чернечий постриг в Києво-Печерській лаврі, обравши ім'я Павло.
За рік Конюшкевич став ієродияконом та розпочав викладання в Києво-Могилянській академії. А з 1743 святитель обіймав посаду архімандрита Юр'ївського монастиря, якому Петро присвятив майже 14 років життя.
Павло Конюшкевич (зображення: Вікіпедія)
Згодом Конюшкевича висвятили на митрополита Сибірського і Тобольського. За часи його діяльності збудовано багато дерев'яних та приблизно 20 кам'яних церков. Павло уважно ставився до керування, проте був щедрим до сиріт та бідних.
Проте діяльність митрополита викликала заздрощі місцевих священників, через що Павла викликали до Петербурга. Невдоволення було викликано намаганням святителя зберегти незалежність Православної Церкви від впливу влади. Крім цього, Павло, пам'ятаючи своє коріння, спілкувався українською мовою.
Не чекаючи закінчення справи, митрополит звернувся до Синоду з проханням звільнити його від обов'язків через старість та хвороби та відпустити до Києво-Печерської лаври. Прохання задовольнили, тому решту життя Павло провів в Україні, заповівши все своє майно бідним.
4 листопада митрополит помер. Павла поховали в успенському соборі, а в 1999 році канонізували.
Для того, щоб не зіпсувати день, сьогодні не можна робити наступне:
Цього дня пращури перевіряли льохи, прибирали бруд та підпалювали ялівець. Ним обкурювали приміщення, щоб запаси довше зберігалися та не гнили.
4 листопада, за новим стилем, день ангела відзначають власники таких імен: Ян, Микола, Григорій, Ілля, Іван Ісмаїл, Симон, Олександр, Степан.
До того ж за старим стилем сьогодні іменини у людей з такими іменами: Денис, Василь, Захар, Вольдемар, Володимир, Теодор, Іраклій, Герман, Григорій, Іван, Максиміліан, Костянтин, Микола, Павло, Єлизавета, Олександр, Серафим, Федір, Ян, Глікерія, Ганна.
Нещодавно ми писали про те, коли буде Собор архистратига Михаїла.
Читайте також про те, які свята відзначають в листопаді 2024 року.
При написанні матеріалу використовувалися такі джерела: Церковний календар, Місячний календар, сайт ПЦУ, "Ближче до Бога", Вікіпедія.