31 грудня церква за новим календарем вшановує пам'ять преподобної Меланії Римлянки та святкує Щедрий вечір. За старим календарем відзначали день святителя Модеста.
Про те, що можна і не можна робити, кого привітати з іменинами, читайте у матеріалі РБК-Україна (проект Styler).
Під час підготовки матеріалу використовувалися джерела: сайт ПЦУ, Місячний календар.
Меланія народилася наприкінці IV століття у Римі. Її батьки були знатними та шанованими християнами, які бачили у донці спадкоємицю роду. Меланію видали заміж за Пініана проти її волі. Вона просила чоловіка зберегти її непорочність, але він захотів мати дітей. Невдовзі у подружжя народилася донька, а потім - син, який після хрещення відійшов до Господа, а потім померла і донька. Тоді пара вирішила жити у непорочності.
Подружжя почало відвідувати хворих, приймати подорожніх, допомагати бідним, старцям і монастирям. За їхні кошти збудували багато храмів і лікарень.
Потім Меланія поселилась на горі Єлеонській у самотній келії, лише зрідка зустрічаючись зі своїм чоловіком. З часом біля її келії виник жіночий монастир. Згодом Меланія збудувала на горі Вознесіння Христового чоловічий монастир. Молитви святої сотворили багато див. А свою смерть Меланія передбачила сама.
У народі в цей день відзначали Щедрий вечір - завершальний період першої половини святок. Господині готували пишний бенкет. На відміну від першого Святвечора, на Щедрий страви мають бути м'ясними. Тож готували свинину, м'ясні запіканки, запікали індичку, солодощі прикрашали медом і горіхами. Традиційно ходили в гості одне до одного й щедрували.
День ангела сьогодні святкують: Меланія, Петро, Мартиніана, Мартина та Теофіл.
"Господи, захисти худібку мою від звіра, а мене грішного (ім’я) від віри поганої та від безвір’я - на росах, на водах та на тяжких переходах. Дякуємо Богові Святому, що поміг нам дочекатися у мирі і спокої цих Божих свят. Та поможи, Боже, їх у радості відправити і від цих за рік других дочекатись". Амінь.
Після молитви господар має взяти в руки миску з кутею з полотном та свічкою і передати її господині, кажучи:
"Ми всі, з усього щирого серця і з Божої волі, кличемо праведні і грішні душі на святу вечерю, даємо їм усе, що маємо - щоб вони на тім світі вечеряли, як ми тут. Ми дбаємо і за ті померлі душі, що на світі погибли і порятунку не мали.
Нехай Бог прийме для них цю нашу вечерю. Я їх стільки запрошую і закликаю на цю тайну вечерю, скільки у цім полотні є дірочок та скільки зернин у солодкій куті Божій". Амінь.
Нещодавно ми ділились церковним календарем на 2024 рік.
Читайте також про те, хто святкуватиме день ангела у січні.