"Це болюча тема". Військовий ЗСУ розповів, які проблеми зі здоров'ям виникають на передовій
Стан фізичного та психологічного здоров'я українців відображає навколишній стрес. Однак фізична підготовка, мислення та самопочуття відіграє важливу роль у будь-якій війні.
РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на допис військового ЗСУ Євгена Строканя в X (Twitter) розповідає, чому варто завжди піклуватися про себе.
Роль здоров'я під час війни
"Війна вже давно, ще буде довго, живемо й воюємо ми в тяжких умовах, тому здоров'я та фізична форма для бійців може бути болючою темою. Мені здається, що у мене за два роки все ж вийшло зберегти прийнятне здоров'я і фізичну форму", - пише військовий.
На його думку, найважливішою складовою є харчування. Він наголошує, що в ЗСУ годують доволі непогано, проте бійці самі обирають, що їсти. І часто цей вибір - неправильний.
"Основна проблема - це надмірне споживання солодкого. Це якась епідемія. Їдять згущене молоко з усім підряд, печиво, колу, цукор, цукерки, і все це в значній кількості", - розповідає Строкань.
Тому він закликає військових зменшити чи взагалі не їсти солодощів. Це допоможе покращити самопочуття, не набрати зайвої ваги чи навіть схуднути. Цукор - це швидка енергія, проте не лише з цукерок її можна добути.
Ще однією проблемою є енергетики.
"У них тонна цукру і стимуляторів. Треба не спати. Лускайте насіння, воно круто теж допомагає, хоча й не дуже корисне, але енергетики гірше. Крім описаних проблем з цукром енергетики також можуть стати каталізатором серцево-судинних захворювань. Це не жарти взагалі, оскільки знаю крутих офіцерів, які померли від серцево-судинних хвороб", - наводить приклад Євген.
Наступний пункт - це вода. В умовах війни військовий радить пити щось зранку і перед сном.
Строкань розповідає, що багато військових мають проблеми зі шлунком, тому що їли не розігріту їжу. Якщо вам здається, що на передовій це неможливо, Євген ділиться лайфхаком.
"Берете пакет з їжею з сухпайка, скручуєте в трубочку, кладете в чашку, доливаєте води й ставите на окопну свічку до кипіння. Пакет буде стирчати з кружки десь на половину, але його можна потім перевернути й нагріти холодну частину. У результаті нагріта їжа та окріп для чаю", - радить чоловік.
Фізична підготовка та загальне здоров'я відіграють важливу роль на війні (фото: Віталій Носач / РБК-Україна)
Він також наголошує на важливості тваринного білка, якого часто не вистачає в армійському харчуванні. Тому коли така можливість є, варто заповнювати прогалини.
Інша важлива складова здоров'я на війні - це фізична активність. Звісно, без спортивної зали навантажувати цільові м'язи може бути складно, проте все ж можливо.
"Я тягаю з собою дві дешеві гантелі по 22 кілограми й мені їх достатньо. Ноги чи спину ними гарно не навантажиш, але нас цікавить витривалість. Також ходити багато кілометрів в броні по багнюці й не падати - це непогане тренування м'язів і помірне кардіо", - наводить приклад Євген.
Він також додає, що варто дбати про свій слух, зір, зуби та здоровий сон. Для останнього, зокрема, Строкань радить копати зовсім не бліндажі.
"Краще копайте нори, а не бліндажі. Так у кожного буде своя нора без зайвого шуму і безпечніше для бійців, бо бліндаж легко складається, засипаючи всіх всередині, якщо в нього буде прильот. З норами такого ще не було, але їх теж треба укріпляти", - пише військовий.
Зрештою він закликає всіх не нехтувати своїм здоров'ям, оскільки ми воюємо проти сильного ворога і матимемо ще багато викликів після перемоги.
Раніше ми розповідали, яке бажання загадали бійці ЗСУ на Різдво 25 грудня.
Дивіться також щемливий фотопроєкт від військового, який нагадує завдяки кому українці можуть відзначати свята.
А ще ми писали про те, які потрібні документи для оформлення пенсії військового.
Цей матеріал призначений для загальноосвітніх цілей і його не слід використовувати для постановки медичних діагнозів чи самолікування. Наша мета - надати читачам точну інформацію про симптоми, причини і методи виявлення захворювань. РБК-Україна не несе відповідальність за будь-які діагнози, які можуть бути поставлені читачами на основі матеріалів з цього ресурсу. Ми рекомендуємо не займатися самолікуванням, і у разі будь-яких занепокоєнь стосовно здоров'я звернутися до лікаря.