За новим календарем 9 січня церква вшановує мученика Полієвта. За старим календарем його вшановували 22 січня.
Про те, яке свято 9 січня в церковному календарі, а також про його історію, головні традиції та заборони розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).
Мученик Полієвкт народився і жив в місті Мелітині, за часів правління імператора Декії. Полієвкт був воїном та язичником, проте приятелював з християнином Ніярхом, завдяки якому прийшов до віри.
Коли розпочалися гоніння християн, Полієвкт побачив смуток Ніярха і остаточно прийняв християнську віру. На знак протесту він розірвав на міській площі наказ правителя про поклоніння ідолам.
Крім цього, Полієвкт вирушив до місця поклоніння язичницьким богам та розбив ідолів, нажахавши свого тестя Фелікса. Батько Полієвктової дружини не лише зневажав християнство, а й був призначений катом християн.
Попри спроби Фелікса переконати чоловіка доньки зректися своєї віри, Полієвкт був незворушний. Водночас мученик намагався пояснити дружині духовні ідеї християнства.
Згодом на місце прибули представники правителя, проте жодними пропозиціями та вмовляннями їм не вдалося змусити Полієвкта відмовитися від християнства. За відмову поклонитися ідолам, чоловіка засудили до страти. Полієвкт став першим мучеником в Мелітині.
В цей день розпочинали господарські роботи після січневих свят. Зазвичай упорядковували господарські будівлі, двір та хату, прали одяг та заготовлювали дрова.
Щоб не накликати невдачу, згідно з забобонами наших предків, сьогодні не можна:
За новим стилем, 9 січня іменини у власників таких імен: Пилип, Захар, Павло, Антоніна, Петро.
До того ж за старим стилем сьогодні день ангела відзначають: Лука, Тихон, Степан, Федір, Теодор, Антоніна.
Раніше ми писали про те, які церковні свята будуть в січні.
Крім цього, розповідали про те, коли цього року відзначатимуть Великдень.
Під час написання матеріалу було використано джерела: сайти ПЦУ, Місячний календар, Церковний календар, Християнський портал КІРІОС, Вікіпедія.