4 січня православна церква згадує святу Анастасію, яку в народі називають Узорешітельницею. Її вважають покровителькою вагітних жінок, тому в цей день важливо молитися, щоб майбутні пологи добре пройшли.
Які в цей день існують традиції та заборони - детальніше читайте в матеріалі Styler.
4 січня православна церква вшановує пам'ять святої Анастасії. Вона народилася в Римі сім’ї язичника. Коли мати померла, батько віддав Анастасію заміж за багатія. Той був антихристом, тому шлюб був дуже непростим для Анастасії. Вона не хотіла мати з ним дітей, тому вигадала, що хворіє на невиліковну недугу. Так дівчина зберегла цнотливість.
Вона часто допомагала тим, хто цього потребував. І за вміння втішати отримала своє прізвисько Пусторозрішниця. Чоловік катував свою дружину. Він хотів вбити її, щоб отримати спадщину. Проте сам помер раніше, а своє майно роздала нужденним.
Пізніше імператор не злюбив і наказав спалити. Її прив'язали до стовпа і підпалили гілляччя. Коли вогонь доторкнувся ніг великомучениці, її душа спочила з миром.
Ікона святої мучениці Анастасії (фото: commons.wikimedia.org)
Оскільки Анастасія є покровителькою породіль, жінки молилися їй, щоб майбутні пологи пройшли з легкістю. Також було заведено просити в Анастасії добробуту та щастя для старших дітей. Також вона допомагає захистити від хвороб і є захисницею всіх невинно засуджених.
На додачу жінки та дівчата вишивали особливі рушники, які мали стати надійними оберегами для матері та дитини. Цим рушником бабка-повитуха згодом витирала піт з чола жінки, яка народжує.
До того ж 4 січня християни продовжували готуватися до Різдва, а тому для столу різали свиней. Найпопулярнішою стравою у наших предків вважалася свиняча ковбаса.
4 січня предки починали активніше готуватися до Різдва (фото: litgazeta.com.ua)
4 січня день ангела відзначають Анастасія, Дмитро, Іраклій та Федір.
Раніше ми розповідали, які дати в січні будуть сприятливими, а які - ні.
Читайте також, як у 2023 році назвати дитину, щоб прищепити їй хорошу долю.