31 грудня - Віддання свята Різдва Христового. Також цього дня вшановують пам'ять святої преподобної Меланії. За народним календарем сьогодні - Щедрий вечір або Маланка.
Про те, яке свято 31 грудня, а також про історію, головні традиції та заборони цього дня розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).
Свята Меланія народилася наприкінці IV століття, в знатній родині міського префекта. Батьки бачили в дівчині насамперед спадкоємицю роду, водночас Меланія з дитинства вирішила присвятити життя християнській вірі.
Дівчину видали заміж за Пініана, який хотів мати дітей. Згодом у подружжя народилася дівчинка, а пізніше - хлопчик. Проте за якийсь час син помер, а потім відійшла до Бога і донька.
Відтоді подружжя присвятило життя допомозі хворим, старим та нужденним. Завдяки статкам Меланії вдалося збудувати багато лікарень та храмів.
Свята Меланія (зображення: wikipedia.org)
За якийсь час Меланія оселилася в самотній келії на горі Єлеонській, поблизу якої виник жіночий монастир. Крім цього, на горі Вознесіння Христового Меланія збудувала чоловічий монастир.
В народі сьогодні відзначали Щедрий вечір та Маланку. Зазвичай готували бенкет для всієї родини, відвідували знайомих та щедрували.
Однією з найвідоміших традицій на Щедрий вечір був живий вертеп - щедрувальники розігрували сценки, а також водили "козу", яка за сюжетом помирала та оживала. Значення обряду досі викликає суперечки, однак можливо, це символізувало закінчення старого року та початок наступного.
На відміну від Святого вечора, страви на Щедрий вечір були ситними та м'ясними. Зокрема, готували страви зі свинини - рульку та верещаку, адже це символізувало достаток в наступному році.
Відповідно до переконань наших предків, 31 грудня варто було уникати певної діяльності, аби не накликати на себе хвороби або нещастя на наступний рік. Зокрема, сьогодні не можна:
За новим стилем, 29 грудня день ангела у людей з такими іменами: Петро, Михайло, Меланія.
До того ж за старим стилем сьогодні іменини відзначають: Віра, Сергій, Віктор, Іван, Володимир, Зоя, Микола, Ілля, Марк, Михайло, Семен.
До речі, раніше ми розповідали про те, хто святкує день ангела в січні.
До того ж писали, чи можна відзначати Різдво двічі.
Під час написання матеріалу було використано джерела: сайти ПЦУ, Місячний календар, Церковний календар, DayToday, Вікіпедія.