12 березня 2024 року віряни згадують Феофана-сповідника.
Про те, що можна і категорично не можна робити цього дня, його прикмети читайте у матеріалі РБК-Україна (проект Styler).
Під час підготовки матеріалу використовувалися джерела: сайт ПЦУ, Місячний календар.
Візантійський чернець, літописець і богослов Феофан Сігріанский Сповідник в народі також відомий як "Феофан – проломи наст". Він дуже шанується православною церквою. Майбутній святий народився близько 760 роки в Константинополі. Його батько Ісак був у родинних стосунках з візантійським імператором Левом III Ісавром. Феофан став стратором в досить молодому віці, потім йому дарували титул спафарія. Після того, як він одружився на дочці візантійського патриція Лева Мегало, Феофан зберіг цнотливість і вирішив прийняти чернецтво.
Феофан був послушником обителі святого Сави. На його обличчі за наказом палестинського царя і гонителя християн Феодора були написані розпеченим залізом вірші про бешкети, тому Феофана Сповідника ще називають начертаним. Преподобному приписують дар чудотворення і здатність виганяти бісів.
Взагалі зазначимо, що кінь на Феофана вважався основним символом, і в цей день люди повинні особливо дбайливо ставитися до цих тварин. Коней використовували в обрядах, щоб уберегти від пристріту і всяких хвороб. Для цього коня напували водою, у якій лежало кільце або срібна або золота монета.
В цей день категорично не можна лаятися і злитися, інакше весь рік обіцяє нещастя. Вважалося, що у цей день приходить справжня весна.
На Феофана люди уважно придивлялися до природи. Так, якщо у цей день лід тоне, а не тане, то рік буде голодний і важкий. Якщо дерева покриє іній, то червень буде дощовий. Якщо погода буде теплою, то чекай літо непогідне.
Тим, хто знайде в цей день в ластівчиному гнізді дрібний камінчик, можна взяти його як оберіг від будь-якого зла. Але потрібно бути вкрай обережним і не пошкодити гніздо, що вважається великим гріхом.
Сьогодні іменини святкують: Олександр, Володимир, Григорій, Дмитро, Іван, Костянтин, Семен, Сергій і Ян.
Читайте також, коли в Україні святкують Благовіщення Пресвятої Богородиці.
А також дізнайтеся, коли починається Великий піст.