10 січня православні в Україні вшановують день пам'яті святителя Григорія Ніського.
Про те, що можна і категорично не можна робити в цей день, його прикмети читайте у матеріалі РБК-Україна (проект Styler).
Під час підготовки матеріалу використовувалися джерела: сайт ПЦУ, Місячний календар.
Святий, богослов і філософ жив у IV столітті, і з його ініціативи на ІІ Вселенському Соборі було доповнено Нікейський символ віри.
У народі свято отримало назву день Григорія Літовказівника, і на українських землях у цю дату наші предки гадали про погоду влітку, проводили особливі обряди, готували страви-обереги, практикували змови та вірили, що можна так загадати бажання, що воно неодмінно здійсниться.
У день Григорія Літовказівника в народі вірили, що якщо сім'я скуштує м'ясне частування зі свинини чи яловичини за дружною вечерею, то потім цілий рік ніхто не буде хворіти.
Ще одне важливе повір'я про їжу стосується хлібних крихт. Вважали, що на них викидати суворо заборонено, а на порушника чекає незабаром серйозна хвороба. При цьому здоров'я людини буде міцнішим, якщо такі крихти зібрати в руку і з'їсти.
Забобонні не викидали сміття, бо боялися винести з дому своє щастя.
Було повір'я, що якщо в полі тричі обійти стог сіна проти сонця, то цього року чекає міцний фінансовий достаток.
З сіном пов'язана цікава традиція залишати біля стогів коровай - як подарунок духу-стоговому, щоб він не підпускав до припасів гризунів.
Вірили, що якщо на Григорія Літовказівника на пагорбі пов'язати на дереві червону тканину чи стрічку та промовити бажання, то воно здійсниться.
Хто сьогодні святкує День ангела: Анатолій, Григорій, Зіновій, Макар, Павло, Петро, Феофан.
До речі, з'явився церковний календар на 2024 рік.
Раніше ми писали, що в Україні мають намір встановити незвичайне свято.