Компост - це справжнє диво! Він дає потужний результат як натуральне добриво та водночас дозволяє утилізувати все органічне сміття - від кухонних відходів до гнилих фруктів та овочів. Але зовсім недостатньо просто скинути усе в одну купу та чекати на компост. Які ж є важливі тонкощі у прискореному створенні цього добрива?
РБК-Україна (проект Styler) підготувало 8 головних порад тім господарям, хто бажає отримати ідеальний компост якомога скоріше.
Розмір вашої компостної купи відіграє важливу роль, особливо якщо ви прагнете отримати швидкий компост. Велика купа краще утримує тепло, що прискорює розкладання матеріалів. Оптимальний розмір купи має бути приблизно 1,2 - 1,5 метра в довжину і висоту.
Для перетворення органічних матеріалів у компост необхідна вода, тому важливо стежити за вологістю компостної купи. Новий компост потребує більше води, ніж частково розкладений. Розташування компостної купи біля джерела води спростить збереження необхідної вологості.
Компостний термометр допоможе контролювати процес компостування. Найкраща температура для компосту становить 50-75 градусів Цельсія, тому термометр допоможе забезпечити ідеальні умови для компостування.
Хоча важливо зберігати вологість компостної купи, її надмірна вологість небажана. Накриття купи брезентом може пришвидшити процес компостування, захищаючи від надлишку води під час дощу та підтримуючи внутрішню температуру в діапазоні 55-70 градусів Цельсія, що є ідеальним для компостування.
Деякі матеріали розкладаються швидше за інші. Для швидкого компостування використовуйте матеріали, багаті на азот, як-от кавову гущу, обрізки трави та навіть пиво, які можуть прискорити процес розкладання.
Не обмежуйтесь лише кухонними відходами. Додавання ґрунту корисне для прискорення компостування, оскільки ґрунт багатий на мікробну активність. Дотримуйтесь правила 45-45-10: 45% зеленого матеріалу, 45% сухого матеріалу та 10% ґрунту.
Великі шматки компостних матеріалів, такі як дерево або листя, розкладаються повільніше за менші. Подрібнення збільшує площу поверхні, роблячи матеріал більш доступним для бактерій, що пришвидшує розкладання.
Для розкладання компосту необхідний кисень, а також переміщення матеріалів з країв купи до центру. Регулярне перемішування, наприклад, за допомогою вил або лопати, допоможе пришвидшити процес компостування.
Ще ми писали, яким натуральним добривом підгодувати полуницю, щоб зібрати відра врожаю.
Також читайте, як приготувати добриво з кориці для кімнатних рослин.
При написанні матеріалу використовувалися наступні джерела: видання Bob Vila, Planet Natural, Global Citizen.