Стародавні жінки полювали на мамонтів: вчені спростували міф про гендерні ролі
Нещодавні дослідження показали вченим, що уявлення про життя стародавніх людей може бути помилкою. У першу чергу це стосується, гендерних ролей у суспільстві й було з'ясовано, що майже 79% жінок були мисливцями та займалися цим навіть після народження дитини.
Що відомо про ці дослідження та які висновки зробили вчені, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на статтю у журналі Plos One.
Один з найпоширеніших гендерних стереотипів, схоже, зруйновано. Всі ж чули фразу, що "чоловіки полюють на мамонтів, а жінки виховують дітей, зберігають вогнище та збирають ягоди. Однак виявилося, що у стародавні часи все було зовсім не так.
Одне з досліджень, що було проведено на прикладі поховання у Віламайя Паджа, Перу, віком 9000 років, показало, що велика кількість жінок брала активну участь у полюванні на велику дичину.
Ще одне дослідження, що охопило 63 групи дослідницьких матеріалів, показало, що 79% жінок брали участь у мисливській діяльності.
Вчені знайшли у високогірній зоні Анд скелет жінки з мисливським реманентом в руках. А ще через два роки вчені виявили подібні поховання і з'ясували, що від 30 до 50% знайдених мисливців були жінками.
Вивчивши особливості знайденої зброї, вчені дійшли висновку, що полювання на великих звірів було спільним обов'язком усіх членів племені без прив'язки до певної статі. А той факт, що жінки могли бути також й воїнами, підтверджують середньовічні записи про жінок-вікінгів.
"Наші дослідження підтверджують висновки про те, що жінки по всьому світу брали участь у полюванні. Цей висновок збігається з фізичними характеристиками та фізіологічними здібностями жінок", - пише Роксана Рутер, одна з авторок дослідження.
Під час розкопок поховань у Бірці було знайдено могилу людини з повним військом обмундируванням, зброєю, щитами та рештками коней. Тривалий час вважалося, що скелет належить чоловікові, проте генетичні дослідження показали, що в могилі лежала жінка-воїн.
Ці нові дані підкреслюють потребу переоцінки стереотипних гендерних ролей в стародавніх суспільствах. Також вони підтверджують, що жінки не лише займалися збиранням, але й були вправними мисливицями.
Наприкінці минулого століття археологи знайшли кілька гробниць жінок зі зброєю: списами, дротиками та мечами.
Усі такі знахідки були зібрані в один великий архів і вчені проаналізували все, що було опубліковано за останні 100 років на цю тему. Виявилося, що жінки були й вікінгами, й мисливицями, й воїнами. І всі ці функції вони вміло поєднували з вихованням дітей. Вони відмінно володіли різноманітною зброєю нарівні з чоловіками. А дорослі представниці племені вважалися найкращими мисливицями.
Крім того, найчастіше саме жінки вбивали тварин і не завдяки випадковості, а, тому що вони виходили на полювання цілеспрямовано. А ще - чоловіки та жінки виходили на полювання разом. Дітей лишали з опікунами, а самі йшли на пошуки їжі.
Для збору рослинної їжі залучалися більш слабкі жінки, бо це не вимагало великих фізичних зусиль. Однак, збиральницям потрібно було використовувати розум та знання.
Раніше ми писали про те, що в Іспанії знайшли рештки амазонки-воїтельки, яка померла 500 років тому.
А ще розповідали про те, що дизайнер реконструювала справжнє обличчя Жанни д'Арк.