Персики століттями вважалися у Китаї символом щастя та довголіття. Досі урочисто відзначається період цвітіння дерев, на яких вони ростуть, а їх квіти сповіщають про цноту і родючість. До того ж вони дуже корисні для здоров'я.
Ці фрукти коштують недорого, легко доступні, до того ж вони чудово поєднуються з багатьма солодкими та солоними стравами та показані людям похилого віку, розповіли у виданні Przyslijprzepis.
Ці плоди можуть запропонувати набагато більше, ніж просто смачну м'якоть, що освіжає - вони містять багато поживних речовин і мінералів, тому їх вживання приносить нам багато користі для здоров'я.
Свіжі персики низькокалорійні (у них близько 40 ккал на 100 грамів, тобто 1 штука дає близько 33,5 ккал) і багаті на цінні харчові волокна, що сприяє підтримці здорової маси тіла і позитивно впливає на роботу нашого кишечника.
Споживання фруктів, що містять їх у великій кількості, допомагає захистити нас від серцево-судинних захворювань. Ось чому їх варто вживати, особливо після 65 років, коли зростає ризик проблем із серцем.
З усіх мінералів вони містять найбільше калію. Завдяки цьому дуже благотворно впливають на наш водно-електролітний баланс та роботу серця.
Ці соковиті фрукти містять багато вітамінів, і насамперед бета-каротин (тобто провітамін А) та вітамін С. Це робить вживання персиків корисним для нашого зору, допомагає зберегти приємний "персиковий" колір шкіри та її молодий вигляд. Цей фрукт зміцнює природний імунітет і захищає нас від вільних радикалів.
Вітаміни групи В, яких також багато в персиках, допомагають знизити напругу та стрес, надають заспокійливу та розслаблюючу дію, тому після важкого дня з'їсти пару-трійку солодких персиків буде чудовою ідеєю.
Крім того, ніацитин, який також присутній у стиглих персиках забезпечує вироблення серотоніну (гормону щастя). Недарма угорці називають персики "плодами миру".
Завдяки високому вмісту води (90%) свіжі персики мають сечогінну дію та сприяють очищенню організму від токсинів. Їх споживання також рекомендується людям, які борються із ревматичними захворюваннями. У "плодах миру" немає жиру та натрію, що є перевагою для людей з гіпертонією та підвищеним рівнем холестерину.
Ці фрукти є цінним джерелом поліфенолів, тобто сполук, що класифікуються як сильні антиоксиданти.
Завдяки цьому вживання свіжих персиків знижує ризик окислювального стресу.
Щоб забезпечити дорослій людині необхідну кількість поліфенолів, потрібно щодня з'їдати по 2 великі персики. Що важливо, ці смачні плоди найкраще їсти зі шкіркою, адже саме в ній міститься найбільше корисних речовин.
Читайте також, який сир потрібно їсти всім після 60-ти.
Крім того, тренер розповів, чи корисна склянка теплої води з медом натщесерце.