Різдвяний піст розпочинається за 40 днів до свята Різдва. З 1 вересня 2023 року ПЦУ перейшла на новоюліанський календар, і це свято ми відзначатимемо разом із багатьма країнами світу - 25 грудня.
Що потрібно знати про Різдвяний пост, які існують заборони та традиції, як правильно харчуватися, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).
У підготовці матеріалу використані джерела: сайт ПЦУ, Day Today, Місячний календар.
У народі цей пост називають Пилипівкою. Він починається 15 листопада і триває 40 днів - до 24 грудня. За старим календарем пост починається 28 листопада і закінчується напередодні Різдва за старим стилем - 6 січня.
Під час посту існують суворі обмеження: у їжі, у різних розвагах та у способі життя.
Харчування розділене на три етапи:
Перший етап:
Можна їсти рибу та пити вино - у вівторок, четвер, суботу та неділю
Гарячі страви без олії - у понеділок
Сухе харчування - у середу та п'ятницю
Другий етап
Рослинна їжа без жирів - у понеділок
Їжа з жирами - у вівторок та четвер
Сухе харчування - у середу та п'ятницю
Риба, рослинна олія та вино - тільки на вихідних
Третій етап:
Гарячі страви без жирів - вівторок та четвер
Сухе харчування - понеділок, середа та п'ятниця
Гаряча їжа з жирами - тільки у вихідні
Які продукти під забороною:
Що їсти можна:
Рекомендується переходити до раціону посту поступово, щоб різка зміна не вплинула негативно на стан здоров'я. Щоб не відчувати голод за такого раціону, фахівці рекомендують харчуватися 5-6 разів на добу, тобто кожні 3-4 години.
Супи – овочеві, грибні, рибні, бобові (квасоля, нут, сочевиця, горох), крем-супи.
Варити різні каші, запікати овочі чи крупи з грибами, робити пісні млинці з начинками. Запікати чи відварювати рибу. Гасити гриби та овочі, робити рагу, пироги з овочів та грибів. Також можна робити пісні вареники з грибами та картоплею.
Відмінним доповненням стануть салати з овочів, грибна чи кабачкова ікра, хумус, консервація, пасти з кабачків чи авокадо.
На десерт можна запікати яблука з медом, пекти пироги з ягодами, пісні пиріжки, штруделі, варити узвари та компоти.
Суворі обмеження в їжі не застосовують до хворих, до маленьких дітей до 7 років, до вагітних і матерів-годувальниць, людей, які знаходяться в дальній дорозі або відновлюються після хвороби та операцій. Також пост дозволено не дотримуватись тих, хто дуже важко фізично працює.
Церква зазначає, що пост не має бути джерелом поганого самопочуття чи загострення захворювань. Людям, які мають проблеми зі здоров'ям, дозволено не обмежувати себе в їжі.
Піст - це обмеження в усьому тілесному, оскільки це час духовного очищення. У дні посту треба більше молитись, читати Біблію. А також заборонено:
Раніше ми розповідали, в які дати тепер відзначатимемо зимові свята – від Романа до Йордану.
А також ми писали про те, коли цього року відзначатимуть Святого Миколая.