ua en ru

Шахраї вигадали нову схему, щоб обкрадати українців. Ось як вона діє

Шахраї вигадали нову схему, щоб обкрадати українців. Ось як вона діє Як діє нова шахраська схема (фото: Freepik)

В Україні шахраї придумали нову схему та активно її використовують, аби красти у громадян гроші із банківських карт.

Про те, як діє нова шахрайська схема та як від неї вберегтись, пояснюємо у матеріалі нижче.

Як діє нова шахрайська схема

Нещодавно жителька Чернігова заявила у кіберполіцію, що стала жертвою шахрайства. До неї зателефонували начебто "оператори" мобільного зв'язку та запропонували тимчасово безкоштовно перейти у режим роумінгу, аби залишатись на зв'язку. За їхніми словами, у місті мали бути труднощі у мережі.

Але для того, аби перейти у режим роумінгу треба було назвати код підтвердження із СМС. Жінка не запідозрила у цьому шахрайської схеми, тому назвала їм цифри, які надійшли на телефон.

Після цього шахраї отримали доступ до банківської карти, з якої зняли 48 тис. грн. А також їм відкрились усі месенджері і вони через них почали просити позичити гроші у колег та друзів потерпілої від її імені. Так вони виманили ще 3 тис. грн.

У поліції наголошують, що скоріш за все, жертвами цих шахраїв стало вже багато людей, але заявила про це тільки одна жінка.

Чи можуть телефонувати оператори до клієнтів

Оператори мобільного зв'язку зазвичай не телефонують до своїх клієнтів, тим паче не просять назвати жодні коди підтвердження.

У компанії Київстар заявили, що їхні оператори можуть телефонувати тільки у випадку, коли пропонують підключення до домашнього інтернету. Але при цьому наголосили, що клієнтам не треба вказувати ніяких номерів із СМС тощо.

Шахраї вигадали нову схему, щоб обкрадати українців. Ось як вона дієВідповідь чат-боту компанії Київстар (скриншот)

Як вберегтись від шахраїв

"Це не нова схема - просто апгрейд. Від начебто "операторів" часто телефонують", - заявив приватний детектив Руслан Болгов у коментарі Styler.

Він закликав українців бути обережними, оскільки шахраї зараз дуже активізувались і можуть використовувати навіть інформацію про збори для ЗСУ та для важкохворих.

Також Болгов поділився порадами, як можна захисти свою банківську карту від шахраїв.

"Карта має бути прив'язана до номера, наданого мобільним оператором за контрактом, тобто до паспорта. Передоплачені номери можуть бути замінені шахраями на дублікати, але на сьогодні це зробити вкрай важко через прийнятий закон, для перевипуску карти треба обов’язково надавати паспорт. Також ви можете зателефонувати оператору та поставити заборону на перевипуск картки", - пояснив експерт.

Що робити, аби не потрапити на гачок до шахраїв:

  • встановіть пароль на смартфон і нікому не давайте ґаджет із фінансовим номером до рук
  • встановіть на карту добовий ліміт та, якщо можливо, обмеження на кожну транзакцію. Коли будете здійснювати великі покупки, то ліміти можна легко скасувати
  • підключіть до карти послугу оповіщення про всі транзакції
  • заблокуйте розрахунки в інтернеті за допомогою картки та/або встановити ліміти
  • для розрахунків в інтернеті бажано використовувати картки без прив'язки до кредитних ліній, можна зробити віртуальну карту
  • при можливості встановить вищий статус обслуговування в банку. Чим вищий статус карти - тим вищий її ступінь захисту
  • встановіть заборону на видачу будь-яких кредитів та збільшення лімітів
  • увімкніть сповіщення у "Дія" про всі запити про вас щодо вашої кредитної історії або частіше перевіряйте смс на вашому фінномері
  • на пошту поставте двоетапну автентифікацію (подвійний захист) обов'язково, якщо отримають доступ до пошти, то по кнопці "забув пароль" зможуть отримати доступ до ваших сторінок і до банкінгу
  • не переходьте за незнайомими посиланнями, в банкінг треба заходити тільки за вашим збереженим посиланням, яке ви постійно використовуєте, на пошту може прийти фішингове посилання

"Не проходьте ніяких голосувань і ніде не реєструйтеся за тією поштою та тим паролем, що від банкінгу чи від самої пошти. Теж саме із опитуваннями по телефону. Ви не знаєте з ким спілкуєтесь. Наприклад - оператор мобільного зв'язку просить ваші дані, кому телефонували для покращення зв'язку в вашому районі і тому подібне", - наголошує детектив.

Також дуже важливо, щоб паролі від пошти, банкінгу, соцмереж відрізнялись і були складними. Бажано, щоб вони складалися з цифр спецсимволів, великих і маленьких літер.

Якщо ви таки стали жертвою шахраїв, потрібно звертатись із заявою до кіберполіції.