ua en ru

Самокати та моноколеса визнані транспортними засобами: які штрафи тепер загрожують українцям

Самокати та моноколеса визнані транспортними засобами: які штрафи тепер загрожують українцям Які штрафи можуть отримати водії самокатів (фото: Віталій Носач, РБК-Україна)

Самокати та моноколеса в Україні офіційно визнані транспортними засобами. Отже, водії цих транспортних засобів стали учасниками дорожнього руху, на яких поширюються всі правила та штрафи.

Що означає для українців ця норма і які штрафи може отримати водій самоката чи моноколеса – читайте у матеріалі нижче.

Що змінилося

Згідно із Законом України, транспортним засобом тепер є електричні моделі з двома або більше колесами, оснащені виключно електричними тяговими двигунами (одним або декількома) та системою акумулювання електричної енергії (акумуляторною батареєю), яка має технічні можливості заряджатися від зовнішнього джерела електричної енергії.

А також легкий персональний електричний транспортний засіб: має від одного колеса, електродвигун потужністю до 1000 Вт та розвиває максимальну швидкість до 25 км/год та низькошвидкісний легкий електричний транспортний засіб: від двох коліс і може їхати зі швидкістю 10-50 км/год.

У ці категорії потрапляють:

  • Електросамокати
  • Моноколеса
  • Велосипеди на акумуляторах

При цьому транспортні засоби, які можуть розвинути швидкість понад 50 км/год, потрапляють у категорію мотоциклів.

Що це означає для українців

По-перше, змінюється статус користувача таких транспортних засобів - тепер вони стануть водіями транспортних засобів і перестануть бути просто пішоходами.

По-друге, до водіїв самокатів та моноколіс будуть застосовуватися ті ж статті Законів та правила, як і у випадку з водіями автомобілів.

Наприклад, за управління самокатом у стані алкогольного сп'яніння до правопорушника застосовуватиметься штраф у розмірі 17000 гривень та вилучення посвідчення водія (ст. 130 КУпАП).

Крадіжка моноколеса чи самокату кваліфікуватиметься як незаконне заволодіння транспортним засобом – за статтею 289 ККУ.

Санкції цієї статті – обмеження волі на строк від 3 до 5 років або позбавлення волі на такий самий строк. Якщо крадіжка буде групою осіб – то терміном від 5 до 8 років.