З кожним днем всі ми старіємо, проте з різною швидкістю і швидкість цього старіння залежить не лише від генетики, і харчування, а у дуже великій мірі - від наших щоденних фізичних навантажень.
Про це розповідає РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на допис дієтолога Оксани Скиталінської у Facebook.
Маркером старіння є падіння здатності виконувати фізичну роботу. За словами експертки, у нас поступово падає аеробна витривалість, тобто прискорюється настання втоми під час звичної роботи, і чим старшими ми стаємо, тим цей процес стає швидшим і швидшим.
З часом у людини падає аеробна витривалість і м'язева сила.
Аеробна витривалість падає внаслідок падіння VO2max*, а сила м'язів - внаслідок зменшення кількості м'язевих волокон.
VO2max - це максимальний рівень споживання кисню при фізичному навантаженні, який є маркером фізичної форми людини. Тому фізична неактивність пришвидшує початок фізичної дряхлості.
Молекулярні механізми, які лежать в основі падіння робочої спроможності з віком, ще поки повністю не зрозумілі.
Якщо людина все життя активно і регулярно тренується, у 80 років вона має VO2max, який дорівнює VO2max середньостатистичної 50-55-річної людини, яка веде "звичайний", малорухливий спосіб життя.
Скиталінська пояснила, що дряхлість - це клінічний синдром, що спричинює високий ризик для здоровʼя, особливо високу вразливість до будь-яких стресорів, наприклад, до інфекцій, найменших травм або навіть зміни ліків - це стан, характерний для більшості старших дорослих.
Вона повідомила, що вже в третю декаду життя (починаючи з 30 років) VO2max починає падати, але якщо ви постійно тренуєтесь, це відтерміновує аеробну дряхлість, зокрема, аеробні треновані люди досягають аеробної дряхлості аж на 30 років пізніше, у порівнянні із людьми, які ведуть офісно-сидяче життя, в яких відбувається масивне і швидке дряхління.
Якщо молоді здорові люди раптово замість 10 тисяч кроків починають ходити 1500, у них VO2max падав на 7% вже за 14 днів.
А у тих, хто переважно лежить, наприклад, пасивно відпочиває-засмагає, з переважним переміщенням в машині, VO2max падав ще на 28% за 20 днів.
Скиталінська зазначила, що пасивний відпочинок старить вас до неможливості.
Середня сила, яку генерує 80-річна, добре тренована людина, дорівнює приблизно силі 50-річної нетренованої людини, тобто це означає, що регулярні тренування можуть продовжити молодість тіла на 30 років (аеробні вправи) і 25 років (силові).
Тому недостатньо лише займатися бігом чи танцями, чи лише ходити, а необхідно робити силові вправи, вправи із власною вагою, віджимання, підтягування та з гантелями.
Підтримання фізичної активності значно уповільнюють процеси старіння і знижують ризик хронічних хвороб.
Регулярні тренування покращують якість життя, підтримують мобільність і допомагають довше зберігати незалежність від допомоги інших.
Почати займатися спортом можна у будь-якому віці, головне - робити це регулярно і під контролем спеціаліста.
Нагадаємо, що дієтолог назвала продукт, який неодмінно треба їсти влітку.
Також ми писали, який фрукт може підвищити потенцію.