Річкова риба може бути джерелом небезпечних паразитарних захворювань, які передаються людині через недостатньо термічно оброблену рибу. Які найпоширеніші захворювання, спричинені паразитами, можуть міститися в рибі та у який саме?
РБК-Україна (проект Styler) попереджує про небезпечні захворювання, які переносять паразити з річкової риби.
Це одне з найбільш небезпечних захворювань, яке уражає шлунково-кишковий тракт. Паразит спричиняє утворення виразок на стінках шлунка і тонкого кишківника.
Людина заражається через вживання сирої або недостатньо приготованої риби та морепродуктів. Інкубаційний період становить від одного до двох тижнів.
Личинки нематод, що викликають анізакідоз, можуть бути в рибі родин нототенії, скумбрії, сардини, тріски, камбали, кальмарах та інших.
Опісторхоз уражає печінку та жовчовивідні шляхи. Зараження відбувається через вживання риби родини коропових, що мешкає у прісних водоймах.
Паразити дуже дрібні, їх неможливо побачити неозброєним оком. Хвороба розвивається протягом двох-трьох тижнів і може стати хронічною.
Основні переносники: в'язь, лящ, плотва, линь, верховодка.
Це захворювання викликає ураження кишківника і супроводжується анемією.
У кишківнику людини з'являється стрічковий черв’як, який може досягати 10 метрів у довжину.
Паразити передаються через рибу, яка мешкає в прісній воді, зокрема судака, щуку, миня. Також личинки паразита також зустрічаються в морській рибі: горбуші, кеті.
Клонорхоз викликається паразитом, який вражає печінку та підшлункову залозу. Люди, заражені цим захворюванням, можуть страждати на безсоння, розлади травлення, втрату апетиту.
Найчастіше паразит присутній у рибі родини коропових.
Це рідкісне, але небезпечне захворювання, що викликається легеневим сисуном. Паразит може вражати легені, м’язи та навіть мозок.
Передається через вживання раків і крабів, які не пройшли достатню термічну обробку.
Купуйте рибу тільки в перевірених місцях. Важливо купувати рибу в магазинах або на ринках, де проводиться ветеринарно-санітарний контроль. Уникайте придбання риби на стихійних ринках, у приватних осіб чи біля водойм, де умови зберігання можуть бути неналежними.
Використовуйте окремий посуд для обробки сирої риби. Після того як ви розрізали або обробили сиру рибу, посуд та ножі потрібно ретельно вимити з використанням дезінфікуючих засобів. Це запобігає перенесенню паразитів на інші продукти або предмети кухонного вжитку.
Ретельно готуйте рибу перед вживанням. Для знищення паразитів рибу слід варити щонайменше 20 хвилин після закипання води. Великі шматки риби потребують ще більше часу - до 40 хвилин термічної обробки, щоб гарантовано знищити личинки паразитів.
Соління риби повинно бути правильним і достатньо тривалим. Мілку рибу слід солити не менше 14 днів, а велику - до 40 днів із розрахунку 2 кг солі на 10 кг риби. Недостатньо солена риба може містити життєздатні личинки паразитів, тому важливо дотримуватися встановлених норм.
Уникайте вживання сирої або слабосоленої риби. Риба, що не пройшла достатньої термічної або соляної обробки, може бути джерелом небезпечних інфекцій. Особливо варто бути обережними з суші, де використовується сира риба, оскільки це один із найризикованіших способів її вживання.
Захищайте своїх домашніх тварин. Домашні улюбленці, такі як коти та собаки, можуть заразитися паразитами, з'ївши сиру або недостатньо приготовану рибу. Це не лише загроза для їхнього здоров'я, але й можливий ризик передачі паразитів людині через близький контакт.
Раніше ми писали, яку рибу дозволено ловити восени в Україні, а яку - категорично ні.
Читайте також, які саме прикмети за думкою рибалок несуть удачу або невдачу.
При написанні матеріалу використовувалися наступні джерела: сайти та видання Rybalka.poltava.ua, Parazitolog.od.ua, Вікіпедія.