Доктор Комаровський розповів, яких важливих 10 правил потрібно дотримуватися для якісного та здорового сну. І хоча українцям зараз виспатися стає дедалі складніше, варто взяти до уваги ці секрети. У відносно спокійні ночі вони допоможуть відновити сили.
Які 10 правил важливі для якісного та здорового сну – читайте у матеріалі нижче.
"Тема сну, здається, ніколи не втратить свою актуальність, адже виспатися хочеться завжди й всім, незалежно від віку та виду діяльності. Дослідження сну показують, що якісний сон впливає на ваше здоров'я, настрій та життєздатність загалом. Тому правильна організація сну – це ціла наука. Я дам 10 порад, які допоможуть вам покращити ваш сон вже сьогодні, дозволять краще висипатися і почуватись бадьорішим", - пояснив доктор Комаровський.
Багато хто недооцінює режим і пишається тим, що можуть сьогодні спати 3 години, а завтра 4… Медична наука довела, що працездатність та когнітивні функції набагато ефективніші, коли людина має чіткий режим сну.
Фізична активність протягом дня, не включаючи останніх 2-3 години перед сном, сприяє здоровому сну, збільшуючи його глибину.
Зважайте на явище циркадних ритмів. Це ритми сну та неспання, які закладені в людині природою. Наш організм враховує зміну дня і ночі та зміну пір року. Для того, щоб сприяти цим ритмам, необхідно мінімум 30 хвилин на день отримувати сонячне світло.
Будьте обережні з кофеїновмісними напоями – чаєм, кавою, енергетиками, адже їх вживання однозначно впливає на якість сну. Навіть якщо це не сильно впливає на те, чи зможете ви заснути, кофеїн змінює ритм дихання, роботу нирок, артеріальний тиск і погіршує глибину сну.
У середньому кофеїн в організмі людини розщеплюється протягом 6 годин, тому розрахуйте цей час до того, як ляжете спати, якщо хочете випити каву.
Якщо денний сон є для вас традицією та звичним ритуалом – спіть на здоров'я, це дуже корисно. Але якщо ви не практикуєте денний сон і хочете спробувати, то рекомендую спати вдень не більше 30 хвилин, адже це суттєво вплине на якість вашого нічного сну.
Алкоголь значно погіршує якість сну. Після прийому алкоголю під час сну немає достатнього розслаблення, не знижується артеріальний тиск, не відновлюється робота центральної нервової системи, і це серйозні проблеми. Тому, коли наступного разу захочете випити келих після роботи, подумайте, як це вплине на ваш сон.
Уникайте екрана, що світиться, перед сном. Організм від природи пристосований до того, що день поступово переходить у ніч, настає темрява і потім настає сон.
А коли організм бачить світло у вигляді екрана, він порушує вироблення гормону мелатоніну, який неймовірно важливий для якісного сну. Найгірше, якщо на екрані не ввімкнено фільтр синього світла. Якщо вам важко заснути, то замість телефону за пару годин до сну прогуляйтеся та подихайте свіжим повітрям.
Створіть у своїй кімнаті сприятливі умови для здорового та якісного сну. Вологість повітря має становити від 40 до 60 %, температура для сну повинна бути нижчою, ніж в активну пору дня – максимум 20 градусів.
Подбайте про те, щоб у кімнаті не було зайвого шуму та світла – вже тільки ці два фактори покращать якість вашого сну на 50%.
Якщо ви вже лягли спати й протягом 20 хвилин не можете заснути - встаньте, походіть, почитайте. Коли відчуєте, що ви вже спите – йдіть спати. Багато людей недооцінюють це правило, але це допоможе значно покращити ваш сон.
Якість ліжка, матраца, своєчасне прання постільної білизни також сильно впливають на якість вашого сну. Іноді якість сну змінюється тільки тому, що ви змінили розмір подушок, тому поекспериментуйте і знайдіть найкомфортніший собі розмір.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, які речі потрібно обов'язково прибрати зі своєї спальні.
А ще розповідали про те, що названа ковдра, під якою ви точно висипатиметеся.