Профілактика ВІЛ. Що таке PrEP і як його отримати в Україні
Презервативи - основний бар’єрний засіб профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом, зокрема ВІЛ. Та сучасна медицина пропонує інші надійні варіанти профілактики вірусу, наприклад PrEP (інша назва - доконтактна профілактика).
РБК-Україна (проєкт Styler) разом з "REACH 95: Доступність якісних послуг з ВІЛ у закладах охорони здоров’я України" пояснює, кому підійде PrEP і як його отримати в Україні.
Що таке PrEP
PrEP (скорочення від англійського "pre-exposure prophylaxis") - це антиретровірусні препарати, які приймають до моменту ризикованого контакту щодо інфікування ВІЛ, тобто до інтимної близькості/статевого акту. Разом з презервативом PrEP зменшує ризик інфікування ВІЛ до 99%. Іншими словами, це як своєрідна "вакцина" проти ВІЛ, яка створює захисний бар'єр в організмі.
Зазначимо, що за даними Центру громадського здоров’я, у 2024 році понад вісім тисяч українців приймали доконтактну профілактику PrEP для додаткового захисту від ВІЛ.
Кому потрібен PrEP
PrEP рекомендується:
-
сексуальним партнерам людей, які живуть з ВІЛ
-
чоловікам, що практикують секс із чоловіками
-
людям, які надають сексуальні послуги за винагороду
-
людям, які вживають наркотичні засоби ін’єкційно
-
тим, хто не знає про ВІЛ-статус свого сексуального партнера.
В Україні доконтактна профілактика доступна у таблетованій формі, і у деяких пілотних регіонах - в інноваційній ін’єкційній формі, що дозволяє обрати кожному зручний для себе варіант, оскільки вони мають різні схеми прийому.
Важливо знати, що PrEP підходить лише для людей з ВІЛ-негативним статусом, тому перед призначенням і прийомом треба буде пройти обстеження на ВІЛ.
Також варто зазначити, що PrEP не захищає від інших інфекцій, які передаються статевим шляхом, таких як гонорея чи сифіліс.
Як і де можна отримати PrEP
У багатьох країнах, у тому числі й в Україні, PrEP доступний безкоштовно або за зниженою ціною.
Щоб його отримати, потрібно звернутися до лікаря-інфекціоніста в обласний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом або кабінет "Довіра". за місцем проживання.
Потім - пройти обстеження на ВІЛ та інші захворювання, що передаються статевим шляхом. Якщо всі аналізи у нормі, лікар видасть вам препарат.
Для отримання більш детальної інформації ви можете відвідати сайт Центру громадського здоров'я України.
Також у чат-боті "REACH 95: Тестуйся сам" координатор з соціальної роботи може проконсультувати вас щодо того, де саме в вашому місті є Центр профілактики та боротьби зі СНІДом, а також допомогти розібратися, чи потрібен вам PrEP. При цьому зберігається анонімність.
Раніше ми називали 9 причин негайно здати тест на ВІЛ.
А ще розповідали про те, де зробити тест на ВІЛ в Києві і як підготуватися до процедури.