Призводить до утруднення дихання та смерті: українців попередили про серйозну хворобу
![Призводить до утруднення дихання та смерті: українців попередили про серйозну хворобу](https://www.rbc.ua/static/img/a/c/accompaniment_during_abortion_process_bd6cd036b7c115d2cb0562bc98f5c223_650x410.jpg)
У Київській області від дифтерії померла 73-річна жінка. Це єдиний летальний випадок цього захворювання в Україні за весь 2023 рік. Важливо знати, як вберегтися від захворювання.
Про це повідомляє РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на сайт Центру громадського здоров'я.
Чим небезпечна дифтерія
Дифтерія - це інфекційна хвороба, збудником якої є бактерія Corynebacterium diphtheriae. Вона небезпечна тим, що виробляє токсин, який перешкоджає утворенню білка в організмі, а на місці запалення утворюється плівка, яка може призвести до утруднення дихання й асфіксії (патологічний стан, при якому виникає задуха).
Серед найпоширеніших проявів хвороби:
- біль у горлі
- підвищена температура, лихоманка
- набряк слизової оболонки ротоглотки
- наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу
- набряк шиї
- збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів
Важливо, що токсин, який всмоктується в кровотік, може призвести до ускладнень: міокардит, неврит, ураження нирок та порушення системи згортання крові. Хворі на дифтерію найчастіше помирають саме від ускладнень хвороби.
Як передається хвороба
Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом (під час чхання, кашлю, диханні, спілкуванні) або через предмети побуту (посуд, іграшки та будь-які речі, яких торкався хворий чи носій бактерії). В зону ризику перебувають діти та дорослі, які не мають щеплення.
Лікарі кажуть, що інкубаційний період дифтерії становить від 3 до 10 днів. Недуга вражає слизові оболонки: найчастіше - горло, мигдалики, гортань, ніс, а рідше - вульвовагінальну ділянку, кон'юнктиву.
Також існує шкірна форма дифтерії - хронічна виразка, яка не гоїться, вкрита брудно-сірим нальотом або заповнена некротичними масами.
Як захиститись
Єдиним дієвим засобом захисту від ускладнень дифтерії є вчасно зроблене щеплення відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень.
Ще одним засобом профілактики є дотримання правил особистої гігієни: мити руки у разі контакту із хворим, протирати предмети, яких могла торкатись потенційно хвора людина, часто провітрювати приміщення, особливо якщо там перебуває велика кількість людей.
У разі відсутності можливості вимити руки їх потрібно обробити спиртовмісним антисептиком.
Фахівці зазначили, що востаннє епідемію дифтерії в Україні реєстрували в період з 1991 по 1998 рік. Тоді було зафіксовано близько 20 тисяч випадків захворювання, 696 з яких - летальні.
Раніше ми повідомляли, що треба знати всім українкам перед походом до гінеколога.
Також читайте, які послуги українці зможуть безкоштовно отримати у сімейного лікаря у 2024 році.