Викладача Київського національного університету імені Тараса Шевченка Василя Семикраса звинувачують у плагіаті наукової роботи. Припускається, що він привласнив статтю російського аспіранта, переклавши її та замінивши слово "Россия" на "Україна".
РБК-Україна (проєкт Styler) детально розповідає про скандал.
Під час підготовки матеріалу використовувалися джерела: допис у Facebook дослідника Інституту філософії НАНУ Олександра Киричка, допис у Facebook випускника Інституту філософії НАНУ Миколи Федяя.
"Чи бачили ви колись наукову статтю, де плагіат становить 100% тексту? Я бачив!" - пише Олександр Киричок.
За його словами, завідувач кафедри української філософії та культури на факультеті філософії КНУ імені Тараса Шевченка Василь Семикрас привласнив статтю російського аспіранта Снашкова з Казанського федерального університету.
Для того, щоб стаття відповідала українському контекстові, він переклав її українською мовою, замінив по тексту слово "Россия" на слово "Україна", а "Древню Русь" на "Київську Русь".
Після таких нехитрих дій Семикрас нібито опублікував роботу під своїм іменем у фаховому українському журналі категорії "Б".
Жовтим у статті виділено текст, який є плагіатом (скриншот)
Випускник Інституту філософії НАНУ Микола Федяй помітив ще один плагіат у кар'єрі Семикраса.
"Друга детально розібрана стаття доцента Василя Семикраса. Як і перша, повністю сплагіачена: автор особливо не перетрудився і просто переклав текст з російської. Щоправда, з помилками", - написав Федяй.
Вдруге порушення авторського права Семикрас здійснив знову з роботою російського дослідника.
"Звісно ж, усе це без посилань на авторів, між іншим, не менш знаних й авторитетних. Але, для новопризначеного завідувача, вони ніхто…" - зазначає Олександр Киричок.
Друга стаття-плагіат від Василя Семикраса (скриншот)
Плагіат - це привласнення авторства на чужий твір або на чуже відкриття, винахід чи раціоналізаторську пропозицію, а також використання у своїх працях чужого твору без посилання на автора.
Застосування плагіату є груби порушення академічної доброчесності як для студентів, так і для викладачів. Плагіат може каратися відповідно Цивільного чи Кримінального кодексу України.
Відповідно до статті 176 Кримінального кодексу України кримінальна відповідальність настає за незаконне відтворення, використання та розповсюдження творів науки, літератури й мистецтва, комп'ютерних програм і баз даних, інших творів, а так само незаконне відтворення, використання та розповсюдження або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди.
Матеріальна шкода вважається завданою в:
Розрахунок суми для матеріального збитку встановлюють згідно з сумою неоподатковуваного мінімуму на рівні податкової соціальної пільги.
До слова, поки реакції від ректорату, деканату КНУ чи самого Василя Семикраса не надходило.
Раніше ми розповідали, як в університеті в Дніпрі викладачка хотіла почути російську мову на занятті.
Читайте також, за що український студент заборгував університетові 200 тисяч гривень.