Вчені вже не одне десятиліття губляться у здогадках, чому така високорозвинена цивілізація майя раптово занепала. Любителі містики навіть поширюють теорії надприродного чи позаземного втручання. Втім, причина виявилась банальнішою.
Про те, чому занепала цивілізація майя, розповідає РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію ScienceAlert.
Вчені заявляють, що культурна та політична столиця народу майя Майяпан у ХІІІ та ХIV століттях цілком могла бути знищена посухою. Вона призвела до громадянського конфлікту, який, своєю чергою, спричинив політичний крах.
Таких висновків дійшли вчені у дослідженні 2022 року. Воно також стало своєрідним попередженням для сучасних людей: про те, як зміни клімату можуть чинити тиск навіть на процвітаючі цивілізації.
"Кілька джерел вказують на те, що громадянський конфлікт значно посилився в місті в умовах посухи між 1400 і 1450 роками", - заявляють дослідники.
Вони стверджують, що тривала посуха призвела до ескалації напруженості між кланами, але подальші адаптації виявили стійкість у масштабі регіону, забезпечивши збереження політичних та економічних структур майя до контакту з Європою на початку XVI століття.
Вчені виявили зв'язок між збільшенням кількості опадів і зростанням населення в цьому районі, а також між подальшим зменшенням кількості опадів і посиленням конфлікту.
Брак води вплинув на ведення сільського господарства та торговельні шляхи, створюючи навантаження на жителів Майяпана. Оскільки продовольства ставало дедалі менше, а ситуація ставала все більш небезпечною, люди або гинули, або переселялися на інші території.
Дослідники повідомляють, що в останній масовій могилі міста виявили багато останків, які належали членам родини Кокомів (глав держави). Ймовірно, вони загинули внаслідок соціальних заворушень.
За версією вчених, майя почали переселятись в інші частини півострова Юкатан, включаючи прибережні міста та політично незалежні поселення. Це допомогло культурі майя процвітати навіть після падіння Майяпан аж до іспанського панування.
Читайте також про те, що вчені вперше виявили фізичні докази того, що час іноді може "йти назад".
Раніше ми писали про те, що вчені виявили новий вид доісторичного кота.