Полярне сяйво в травні стало найбільшим за 500 років: воно охопило половину планети
У травні над Північною Америкою та Європою спостерігалося найпотужніше північне сяйво. Неймовірне видовище пощастило побачити жителям деяких регіонів України. І вчені стверджують, що це полярне сяйво було найбільше за останні 500 років.
Що розказали вчені про полярне сяйво у травні, повідомляє РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на Independent.
Заряджені частинки, що надходять від Сонця, взаємодіють з газами в атмосфері Землі, створюючи кольори від зеленого до рожевого та червоного.
"З огляду на повідомлення про полярні сяйва, видимі до 26 градусів магнітної широти, це нещодавнє явище може конкурувати з деякими з найнижчих полярних сяйв, що були зафіксовані за останні п'ять століть", - кажуть в NASA.
Найбільш вражаючі полярні сяйва з'являються, коли сонце випускає великі хмари частинок, які називається викидами корональної маси або СМЕ.
Зазвичай полярні сяйва можна побачити лише у високих широтах, наприклад, у Канаді, Скандинавії та іноді на півночі Великобританії. Але 10 травня потужна геомагнітна буря, викликана сонцем, спричинила появу сліпучих вогнів південніше до екватора, аж до Ладакха в Південній Азії. Це був найсильніший сонячний шторм, який обрушився на планету з 2003 року.
NASA зареєструвало понад 80 "помітних" сонячних спалахів, які виникли з двох активних областей на Сонці.
Деякі з цих спалахів призвели до приголомшливих полярних сяйв, спричинили тимчасові відключення світла, вивели з ладу супутники та спричинили переправлення польотів у північній півкулі.
"Всі СМЕ прибули здебільшого одночасно, і умови були якраз хорошими для створення дійсно історичного шторму", - розповіла фізик NASA Елізабет Макдональд.
Дані, отримані під час сонячних подій цього місяця, можуть допомогати астрономам роками.
Полярне сяйво у травні (фото з мережі Х)
Раніше ми писали про те, що вчені пояснили, чому полярне сяйво буває різних кольорів.
А ще розповідали про те, як виглядало полярне сяйво над Україною.