У повсякденному житті ми часто стикаємося з термінами "покази", "показники" та "показання", які на перший погляд можуть здаватися взаємозамінними. Але схожі вони лише за звучанням і аж ніяк за значенням.
Як розрізняти ці пароніми, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на Facebook сторінку редакторки Ольги Васильєвої.
Це слово ми використовуємо у контексті викладу обставин, наприклад у суді. Потерпілий або обвинувачений дає свої показання.
Також, використовується у контексті причин для медичних призначень. Наприклад: показання для госпіталізації; показання чи протипоказання (не протипокази!) для процедур або приймання (не прийому!) ліків.
А також для позначення даних вимірювання приладів. Наприклад: показання барометра, тонометра або показання лічильників.
Це слово є синонімом слова "ознака" та вказує на узагальнену характеристику. Наприклад: показник водневий, показник стандартизований, показник колірний, показник Базетта.
Це слово означає "демонстрація" і вживається тоді, коли хтось показує щось. Наприклад: показ мод, показ квартири, показ продукції.
Професорка Світлана Бибик підкреслює, що у випадках, де часто виникають помилки: покази свідка, покази/протипокази для ліків, показники лічильника, слід використовувати термін ПОКАЗАННЯ:
Раніше ми писали про те, які в українській мові є слова на букву "и".
А ще розповідали про те, яким простим українським словом можна замінити кальку з російської "дитяча поробка".