В суботу 20 квітня відзначають Похвалу Пресвятої Богородиці, це так звана субота акафістна. Це п’ята субота Великого посту, в яку також вшановують пам’ять преподобного Феодора Трихини.
Про те, що не можна робити на Похвалу Пресвятої Богородиці, а також про історію та прикмети цього дня, читайте в матеріалі РБК-Україна (проєкт Styler).
Використані джерела для підготовки матеріалу: сайт ПЦУ, Місячний календар, сайт "Уроки Біблії".
Похвала Пресвятої Богородиці відзначається на честь порятунку Константинополя, столиці Візантійської імперії, від персів і аварів у 7 столітті.
Коли місто було оточено загарбниками з боку моря і суші, в будинках і в храмах мешканці столиці молилися Пресвятій Богородиці, а патріарх Сергій, з іконою в руках, обходив стіни міста.
В море опустили Ризу Пресвятої Богородиці - і після цього здійнявся шторм, який потопив кораблі нападників, примусивши їх відступити. В пам’ять та подяку Пресвятій Богородиці за чудо, церква встановила свято, яке відзначають в п'яту суботу Великого посту.
Крім цього, вважають, що акафіст Богородиці (пісня-подяка, яку співають стоячи), був написаний і вперше проспіваний саме того дня. Згодом, на згадку про заступництво Божої Матері додалися ще подячні молитви.
Цього дня проводиться Літургія і служба з Тріоді. На ранній співають акафіст Пресвятій Богородиці та велике славослів’я. В молитвах просять прощення гріхів, захист від зла та мирного життя. А також дотримуються правил посту, не вживаючи м'ясо, рибу, молоко і яйця.
"О, всехвальна Мати, що породила понад всіх святих Святіше Слово, прийми нинішнє моління наше і врятуй нас від усякої напасти та охорони від мук вічних тих, що співають ради Тебе: Алилуя!".
Точна дата народження преподобного невідома, з'ясовано лише, що він був народжений в Константинополі, в заможній родині. Юнак прийняв чернецтво і вів аскетичний спосіб життя, носячи лише грубий, колючий одяг - волосяницю, через що отримав друге ім'я, Трихина, що означало волосяничний.
За його віру Феодор отримав дар зцілення і творив за життя багато чудес, а після смерті його місце поховання відлякувало нечисту силу.
Раніше ми писали про те, скільки триває Великий піст і які його заборони.
А також розповідали, коли цього року святкують Великдень.