Україна перейде на літній час в останню неділю березня. 26-го числа о 3:00 годинники треба буде перевести на годину вперед. Це може видаватися простою формальністю, однак не всі люди реагують на таке явище однаково. Адже ці зміни можуть вплинути на ритм сну та фізіологічні процеси в організмі.
Про те, що відбувається під час переводу годинника і яких порад варто дотриматись в цей період, розповіла лікар та health-експерт Уляна Вернер, яка дає важливі поради в Instagram.
Зміна часу може мати негативні наслідки для серцево-судинної системи. Це пов'язано зі зміною добового ритму організму, який включає режим сну та бадьорості. Перехід на літній час може призводити до дискомфорту, втоми та порушення сну, особливо в перші кілька днів.
Якщо ви вже маєте проблеми з серцево-судинною системою, такі зміни можуть спровокувати порушення функції серця, підвищення артеріального тиску, збільшення кількості епізодів аритмій та інших серцевих проблем.
Оскільки серцево-судинна система забезпечує транспортування кисню та інших поживних речовин до всіх органів та тканин організму, будь-який збій в її функціонуванні може призвести до серйозних наслідків для здоров'я людини.
Циркадний ритм - це внутрішній біологічний годинник людини, який регулює 24-годинний цикл її біологічних процесів. Дослідження показали, що перехід на літній час може порушити цей цикл та призвести до проблем зі сном.
Основою циркадного ритму є - гіпоталамус, який регулює фізіологічні функції організму залежно від часу доби. Цей процес в основному керується світлом, яке сприймається оком, а потім передається в гіпоталамус, щоб корегувати рівень мелатоніну - гормону, який відповідає за регуляцію добового ритму.
Перехід на літній час може порушити режим сну, оскільки змінюється світловий режим. Коли годинник переводять вперед, світло з'являється раніше, тому зазвичай люди недосипають необхідну норму.
Зміни циркадного ритму можуть мати негативний вплив на здоров'я людини, включаючи погіршення настрою, пам’яті та уваги, проблеми зі сном і зниження функцій мозку.
Перехід на літній час може бути важким для багатьох людей, особливо для тих, хто має проблеми зі сном та адаптацією до нових режимів. Нижче наведено кілька порад, які можуть допомогти правильно пережити переведення годинника:
Лікарка нагадує, що кожна людина є унікальною. Поради, які допоможуть одному, можуть бути неефективними для іншого.
"Важливо слухати своє тіло та реагувати на його потреби. Якщо вас турбує прояв нетипового для свого організму симптому, варто звернутись до лікаря, та пройти додаткове обстеження", - резюмувала Уляна Вернер.
Раніше лікарка розповіла також, як постування може покращити здоров'я, і кому не можна "голодувати" під час великоднього посту.
Також читайте, навіщо ми щороку переводимо час.