На ринку Великої Британії виявили небезпечні електронні сигарети - вейпи THC на основі канабісу, що містять небезпечний седативний засіб та анальгетик для тварин - ксилазин, який ще називають "зомбі-наркотик". У США ситуацію, що склалась, вже назвали "новою загрозою для нації".
РБК-Україна (проект Styler) розповідає, що відомо про ксилазин і чому експерти б'ють на сполох.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: Express.co.uk, Wikipedia.
Ксилазин - це седативний засіб та анальгетик, який найчастіше використовують для тварин (включаючи коней і велику рогату худобу).
Він викликає заспокійливу, знеболювальну та навіть міорелаксуючу дію шляхом придушення проходження імпульсів по сенсорних шляхах центральної нервової системи організму.
Тваринам ксилазин (або препарати на його основі) дають, зокрема:
Ще у травні 2022 року у Великій Британії вже була зафіксована одна смерть, пов'язана із ксилазином. 43-річного Карла Уорбертона, що вживав героїн із додаванням фентанілу та ксилазину, знайшли мертвим у вітальні власного будинку.
Тоді коронер назвав причиною смерті гострий аспіраційний пневмоніт - ураження легенів унаслідок гострого запалення, що виникає найчастіше після хімічного опіку дихальних шляхів та легеневої паренхіми. Тобто йшлося про пошкодження, спричинені вдиханням токсинів.
На тлі поширення використання ксилазину на чорному ринку, експерти побоюються збільшення кількості смертей.
Крім вейпів "зомбі-наркотик" знайшли також у таблетках, що продаються під виглядом кодеїну, діазепаму та навіть валіуму.
"Люди можуть не усвідомлювати, що насправді купують. Вони думають, що отримують вейп THC, але він може містити набагато більше, ніж вони очікують. Це справді тривожно", - наголосив один із дослідників з Королівського коледжу Лондона доктор Коупленд.
Виходячи із ситуації, що склалась, нещодавно британська консультативна рада з питань зловживання наркотиками закликала уряд країни включити ксилазин до препаратів "класу C".
Це поставило б його на один щабель із забороненим звеселяючим газом (закисом азоту), анаболічними стероїдами та бензодіазепінами (психоактивними речовинами зі снодійними, седативними, міорелаксуючими чи протисудомними ефектами).
Уточнюється, що люди, які мають при собі препарати з "класу С" (володіють ними), можуть бути ув'язнені на два роки. Водночас ті, хто такими препаратами торгує - на 14 років.
"Ми маємо постійно стежити за змінами у природі ринку незаконних наркотиків, особливо якщо вони можуть викликати нові ускладнення чи проблеми зі здоров'ям", - зауважив професор сер Джон Стренг з Інституту психіатрії, психології та неврології на базі Королівського коледжу в Лондоні.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як цигарки та вейпи пошкоджують людську ДНК.
Читайте також, як електронні сигарети та вейпи можуть знищити імунну систему людини.