Більшість трав мають певну користь для здоров’я або лікувальні якості. Шавлія нічим не відрізняється, оскільки вона також містить значні переваги для здоров’я.
Про те, чим так корисна шавлія, розповідає РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на Eating Well.
Шавлія належить до сімейства м’ятних (Lamiaceae) разом з багатьма іншими улюбленими кулінарними травами, такими як орегано, чебрець, розмарин, лаванда та інші.
Як і інші представники сімейства м’яти, шавлія має сильні ароматичні леткі олії, які заспокоюють нервову систему, стимулюють травлення та підтримують імунну систему.
Це також чудовий в’яжучий і антисептичний засіб, який можна наносити місцево на подряпини, порізи та висипання або полоскати горло при болю в горлі.
В магазині зазвичай цю рослину пакують в пластикові коробочки, звісно, що краще за все оглянути траву перед покупкою
Незалежно від того, купуєте ви шавлію в магазині чи на фермерському ринку, чи збираєте її у своєму саду, зверніть увагу на листя яскравого сірувато-зеленого кольору, без плям, із сильним трав’яним запахом і пухким шаром, який здається гладким на дотик.
Шавлія часто привертає найбільшу увагу восени та взимку, коли її додають до страв, таких як рагу. Однак рослина є найбільш ароматною, якщо її збирають влітку та на початку осені. Трава також добре зберігається, тому її можна використовувати в стравах цілий рік.
Оскільки сира шавлія дійсно має губчасту структуру, її приємніше споживати вареною або вже приготованою.
Шавлія - це трава, яку можна використовувати цілий рік. Влітку вона особливо яскрава і ви можете використовувати шавлію для ароматизації соусів, м’яса, масла, коктейлів тощо. Під час покупки зверніть увагу на листя яскравого сірувато-зеленого кольору без вад.
Створивши "букет" шавлії зі зрізаних стебел у банку з водою у вашому холодильнику, ви можете зберегти листя свіжими та готовими додавати до страв.
Нагадаємо, що дієтолог розказала, чому глікемічний індекс фруктів важливий.
Раніше ми повідомляли про 7 корисних фруктів та овочів, які треба їсти всім цього літа.