Сьогодні цукрозамінники користуються великою популярністю, адже було проведено не одне дослідження, яке показало негативний вплив цукру на організм. Проте виявляється, що замінники можуть бути в рази небезпечнішими.
Про це розповів доктор Комаровський на своєму YouTube-каналі.
Міжнародне агентство з дослідження онкохвороб при ВООЗ заявило, що підсолоджувач і замінник цукру аспартам є можливим джерелом канцерогенів.
Аспартам - це один із найпоширеніших у світі штучних підсолоджувачів. При цьому аспартам використовують як замінник цукру і в харчовій промисловості як добавку Е951.
Особливість аспартаму в тому, що його калорійність ідентична з калорійністю білого цукру, проте замінник у 200 разів солодший.
За словами фахівця, сьогодні жодна країна чи компанія у світі не має патенту на виробництво аспартаму, тому кожен може вільно це робити.
Ба більше - цукрозамінник входить до складу понад 6 000 популярних продуктів харчування: солодкі напої, жувальні гумки без цукру, різновиди чаю та розчинної кави, десерти, йогурти, ліки та навіть БАДи.
За попередніми заявами, у липні буде оновлено перелік канцерогенів від ВООЗ. Тепер туди планують додати й аспартам.
Однак доктор Комаровський наголошує, що рішення міжнародного агентства не означає високий рівень доказовості. Варто зазначити, що канцерогенність аспартаму називають ймовірною.
До слова таку саму класифікацію дають і розвитку раку від використання мобільних телефонів.
Тобто остаточного рішення щодо небезпеки для здоров'я цього цукрозамінника немає.
Разом із тим експерт додає, що споживання білого цукру у великих кількостях може призводити до ожиріння, яке своєю чергою є стовідсотковим чинником для розвитку рака різних органів. Внаслідок ожиріння можуть розвинутися й інші хвороби, наприклад, цукровий діабет чи захворювання серця.
Тому варто навчитися робити правильний вибір і дотримуватися балансу в харчуванні.
Раніше ми розповідали, які продукти за версією Комаровського допомагають продовжити життя.
Читайте також, як виявити фуфломіцин ще під час купівлі в аптеці.