Освітній процес в Україні багато в чому залежить від безпекової ситуації. Діти, що перебувають на тимчасово окупованих ворогом територіях, не мають можливості повноцінно навчатись за українською програмою, проте деякі варіанти надолужити пропущене все ж таки існують.
РБК-Україна (проект Styler) розповідає, що відомо про навчання дітей в Україні на тлі війни, а також як Міністерство освіти й науки планує допомогти тим, хто не має можливості навчатися повноцінно.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: "Нова українська школа", "Рейтинг".
За словами заступника міністра освіти й науки України Андрія Сташківа, МОН вдалося запустити й відновити чимало процесів, які через війну та інші чинники стояли на паузі.
Водночас він зізнався, що отримати точні дані щодо кількості дітей, які перебувають нині на тимчасово окупованій території (ТОТ) й не навчаються в українських школах - украй важко.
"Частина дітей виїхала, а ті освітяни, які залишилися на ТОТ, не можуть збирати такі дані, бо це небезпечно... Ми змогли зібрати дані про те, що понад 50 тисяч дітей, які перебувають на ТОТ, навчаються в школах на підконтрольній території", - розповів посадовець.
Він уточнив, що це може бути асинхронне навчання або ж під'єднання до онлайн-уроків (за можливості).
Результати минулорічного опитування, проведеного соціологічною групою "Рейтинг" серед матерів українських дітей віком від 3 до 17 років, свідчили про те, що онлайн (тобто віддалено) у садочках чи школах навчалися 42% дітей.
29% дітей отримували знання за допомогою змішаної форми навчання - як онлайн, так і очно.
26% дітей відвідували навчальні та виховні заклади регулярно, а 3% - перебували на домашній формі навчання.
8% дітей взагалі не відвідували садочки чи школи на тлі закриття закладів через війну або ж небажання батьків ризикувати здоров'ям дітей на тлі воєнних небезпек.
Тоді соціологи наголошували, що навчання онлайн було найбільш поширеним на прифронтових територіях. Водночас на деокупованих і центральних територіях діти вчилися як онлайн, так і за допомогою змішаної форми навчання.
Форма навчання дітей в Україні, 2023 рік (інфографіка: ratinggroup.ua)
Зараз МОН, за словами Сташківа, готує для дітей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях і не мають можливості навчатися повноцінно:
За його словами, вони "включатимуть теми, які потрібно знати, якщо діти взагалі не здобували освіту або вчаться в школах в окупації".
Відповідну програму з української мови вже розроблено.
Водночас урядовець зауважив, що якщо дитина пропустила повністю рік навчання, їй складно буде наздогнати пропущене тільки завдяки інтенсивним курсам.
"Можливо, батькам і закладу освіти, в якому дитина буде навчатися, варто подумати - чи не треба повернутися до того року, який дитина пропустила, і повноцінно повчитися", - підсумував він.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що у школах тимчасово окупованих територій та РФ ворог вводить нову посаду - "наглядач за патріотизмом".
Читайте також, чи зараховуються "закордонні" оцінки дітей-біженців в українських школах.