Мобілізація 2023: хто з військовозобов'язаних має право проходити службу за місцем проживання
У Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" є окрема стаття про мобілізованих, які мають право проходити службу у ЗСУ за місцем свого проживання. Такі громадяни можуть бути мобілізовані лише за особистим бажанням.
Хто має право проходити службу у ЗСУ за місцем проживання, зазначено у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Частина мобілізованих українців під час проходження служби у ЗСУ мають право це робити за своїм місцем проживання. Це стосується громадян, які мають право на відстрочку та виявили добровільне бажання проходити службу. Для цього їм потрібно написати відповідний рапорт.
Відповідно до 23 статті, проходити службу неподалік будинку можуть:
- Особи, які тримають трьох і більше неповнолітніх дітей
- Особи, які виховують неповнолітню дитину самостійно
- Особи, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю (це не обов'язково має бути біологічна спорідненість, такі ж права є і в опікунів, батьків-вихователів, прийомних батьків)
- Особи, які виховують дитину, яка має одну з перелічених хвороб, передбачених у Законі (список захворювань великий, до нього належать ДЦП, орфанні захворювання, інсулінозалежний цукровий діабет тощо)
- Особи, на утриманні яких знаходиться їхня повнолітня дитина, у якої є I або II група інвалідності
- Особи, які здійснюють постійний догляд за хворими дітьми, дружиною, своїми батьками чи батьками дружини/чоловіка.
- Усиновлювачі, прийомні батьки, опікуни або батьки-вихователі, які містять дітей-сиріт або дітей, які позбавлені батьківського піклування.
- Особи, у яких дружина/чоловік або батьки (свої або дружина) мають І або II групу інвалідності
- Опікуни осіб з інвалідністю, які мають недієздатність, в установленому порядку підтверджена судом.
Якщо йдеться про догляд за хворою дитиною, дружиною чи батьками, хвороба має бути підтверджена відповідними документами – висновком МСЕК чи лікарсько-консультативної комісії, яка діє у рамках закладу охорони здоров'я.
При оформленні догляду є ще один важливий нюанс – спільне проживання з особою, за якою потрібен догляд. Оформити відстрочку зараз можна лише в тому випадку, якщо подбати про родичів з інвалідністю більше нема кому.
До речі, ми писали про те, коли повістку можуть вручити прямо на роботі.
А ще розповідали про те, як змінили порядок отримання відстрочок під час мобілізації.