Трави і спеції не тільки підсилюють смак страви, але і є джерелами поживних речовин, що приносять цілу низку переваг для здоров'я. Варто знати про найкорисніші, які здатні захищати імунітет.
РБК-Україна (проект Styler) повідомляє про 6 видів спецій, які мають бути у раціоні кожного.
За словами нутриціолога Олени Піддубної, така спеція робить імунні сигнали більш ефективними, тим самим підтримує створення клітин.
Також знижує запалення в організмі та сприяє здоровʼю серцево-судинної системи.
Містить антимікробні властивості, здатна полегшувати травлення, захищає шкіру та знімає подразнення.
Містить антиоксидантні та імунопідтримуючі властивості. Корисний для підтримки здорового функціонування імунної системи. Реагує на потогени, запобігаючи при цьому надмірній реакції системи.
Лавровий лист є хорошим джерелом вітаміну А, вітаміну В6 і вітаміну С. Всі ці вітаміни, як відомо, підтримують здорову імунну систему.
Біоактивний капсаїцин в перці здатний ефективно боротися з інфекціями та містить протизапальні властивості.
До того ж спеція допомагає нормалізувати робота серцевого мʼяза.
Багато людей асоціюють гостру їжу з печією або розладом шлунку. Але для багатьох людей пряність може мати протилежний ефект.
Він збільшує шлунковий сік і вироблення ферментів у шлунку, що допомагає розщеплювати їжу.
Відновлює пошкодження в організмі, допомагає при безсонні, захищає від втрати кісткової маси та мінеральної щільності кісток.
Кріп містить у своєму складі ефірні олії, які борються зі шкідливими бактеріями та вірусами.
Антиоксиданти, що містяться в зелені, знижують рівень холестерину в крові, тим самим захищаючи серце й судини від низки хронічних захворювань. Кріп має у своєму складі кальцій, магній, марганець і калій, які корисні, зокрема, для кісток та еластичності суглобів.
Знімає болі (мігрень, менструації, травні спазми та шлункові розлади). Також тонізує, стимулює та зміцнює організм, захищає клітини організму від старіння.
Імбир також багатий антиоксидантами - сполуками, які запобігають стресу та пошкодженню ДНК клітин організму. Вони допомагають боротися з такими хронічними захворюваннями, як високий кров'яний тиск, хворобами серця та легень, а також сприяють здоровому старінню.
Раніше ми повідомляли, кому не можна їсти куркуму і чим вона небезпечна.
Також ми писали про напій, який потрібно пити за 30 хвилин до сну.
При написанні матеріалу використовувались такі джерела: Instagram-сторінка нутриціолога Олени Піддубної, сайти Good food, Equinox kombucha, WebMD та Cleveland clinic.