Справжні майстри маскування підводного світу: дізнайтеся, хто вони
Мистецтво обману старе, як і саме людство. Подібно до того як деякі люди вдаються до маскування, щоб сховатися від правосуддя, роблять й інші види живих істот на планеті.
РБК-Україна (проект Styler) зібрало список із 4 жителів різних водойм, які вміють майстерно маскуватися.
Риба-вудильник використовує природне "яскраве світло" для приваблення здобичі
Риба-вудильник - це глибоководний хижак, відомий своєю унікальною технікою полювання. Ці риби мешкають у темних глибинах океану, куди ледве проникає сонячне світло. Самки риби-удильники мають біолюмінесцентну принаду, яка виступає з їхніх голів. Ця приманка використовується для приваблення жертви, що нічого не підозрює, в непроглядній темряві.
Коли потенційна жертва, наприклад, зазвичай дрібна риба або ракоподібні, помічає світло, вудильник залишається нерухомим, \зливаючись з навколишнім середовищем. Як тільки здобич підпливає досить близько, вудильник швидко нападає і цілком її ковтає. Його щелепа і шлунок можуть значно розширюватися, що дозволяє вудильнику ковтати здобич навіть вдвічі більше за нього самого.
Ця чудова адаптація забезпечує виживання вудильника у глибинах океану, де мало поживних речовин. Поєднання біолюмінесценції та вузькоспеціалізованої стратегії полювання робить вудильника грізним хижаком у його темному, таємничому середовищі.
Вудильник, або морський чорт (фото: Вікіпедія)
Маскування щуки під навколишнє середовище
Щука - грізний прісноводний хижак, відомий своєю скритністю та раптовими, потужними атаками. Ті, що мешкають в озерах, річках і струмках, - майстерні мисливці з характерною технікою полювання, яке засноване на обмані та швидкості.
Ця риба чудово маскується під навколишнє середовище завдяки своєму подовженому торпедоподібному тілу і плямистому забарвленню, яке допомагає їй непомітно зливатися з підводною рослинністю та сміттям. Вона нерухомо лежить у воді, часто на самому дні, терпляче чекаючи, коли жертва наблизиться на відстань атаки.
Коли потенційна здобич (найчастіше дрібна риба та земноводні) підбирається надто близько, щука використовує свою високорозвинену систему бічної лінії, щоб виявити найменший рух. Ця сенсорна адаптація дозволяє рибі точно визначати розташування своєї жертви.
За частку секунди щука наче виштовхує себе вперед потужним поштовхом хвоста, здійснюючи несподівану атаку. Її гострі, схожі на гачки зуби гарантують, що жертва не зможе втекти, якщо вже потрапила до пащі хижака.
Щука звичайна (фото: Вікіпедія)
Морська собачка використовує кілька маскувань, щоб ховатися і харчуватися
Синьо-смугаста морська собачка (Plagiotremus rhinorhynchos) - невелика, барвиста рибка, відома своєю чудовою здатністю використовувати мімікрію і маскування як для захисту, так і для харчування. Ця розумна риба, що мешкає в коралових рифах в Індо-Тихоокеанському регіоні, розробила унікальну стратегію для процвітання у своєму середовищі.
Морські собачки - майстри маскування, що часто наслідують зовнішній вигляд чистильників - невеликих рибок, які надають корисну послугу більшим рибам, видаляючи паразитів зі шкіри та луски. Більші риби вважають чистильників безпечними і навіть шукають їх для виконання послуг з чищення.
Синьо-смугаста собачка користується цим ставленням, відмінно наслідуючи забарвлення і поведінку губана-чистильника. Замаскувавшись, собачка наближається до більшої риби під приводом пропозиції послуг з очищення. Однак замість того, щоб видалити паразитів, ікласта собачка швидко перекушує розслаблену рибу, харчуючись її лускою чи слизом.
Ця мімікрія дозволяє цій маленькій рибці ефективно знаходити їжу, зводячи до мінімуму ризик нападу більших жителів морських глибин. Крім того, нагадуючи губана-чистильника, ікласта морська собачка може уникати потенційних хижаків, зливаючись з рифовим середовищем.
Синьо-смугаста морська собачка (фото: Вікіпедія)
Вчені виявили карликового морського коника випадково
Карликовий морський коник - крихітна морська істота, відома своїми надзвичайними здібностями до маскування, що дозволяють йому непомітно зливатися з навколишнім середовищем і вислизати від хижаків. Ці крихітні морські істоти, що мешкають у коралових рифах Індо-Тихоокеанського регіону, є майстрами обману.
Карликові коники неймовірно малі, часто менш як 2,5 сантиметра у довжину, і вони еволюціонували, щоб відповідати кольору та текстурі горгонарієвих коралів, в яких мешкають. Їх тіла вкриті опуклими горбиками та шкірними волокнами, які імітують поліпи та гілки коралів, тому вони майже непомітні у своєму середовищі.
Такий чудовий камуфляж є ефективним захисним механізмом від хижаків. Зливаючись із коралами, карликові морські коники практично повністю уникають нападів хижаків. Їх здатність змінювати колір, щоб відповідати різним коралам, робить їх вигляд ще більш оманливим і забезпечує додатковий захист.
Карликові морські коники ведуть малорухливий спосіб життя, часто залишаються нерухомими, лише злегка погойдуючись та імітуючи рух коралів. Така поведінка знижує ймовірність привернення уваги та покращує їх маскування.
Карликовий морський коник (фото: Вікіпедія)
До речі, ми вже розповідали про змію, що може з'їсти крокодила або навіть людину та де її можна зустріти.
Також раніше з'явився список із 13 пустельних тварин-"кіборгів", які, здається, виживуть навіть на Марсі.
Під час написання матеріалу було використано джерела: List Verse і Вікіпедія.