Жителі Карпат відзначаються особливо міцним здоров'ям та тривалістю життя майже до 100 років. Звичайно, свіже повітря та екологічні продукти сприяють цьому. Але, крім того, ще й треба знати кілька секретів, які сприяють довголіттю.
Народними рецептами довголіття від карпатського цілителя Андрія Ворона, поділилась дієтолог Оксана Скиталінська на своїй сторінці у Facebook.
"Вчені світу досліджують життя довгожителів у так званих Блакитних зонах світу: що ці люди їдять, п'ють, як живуть. Карпати - також можна віднести до Блакитних зон: у багатьох сім'ях є родичі, які переступили 90+ та 100-річний рубіж і живуть активним життям", - розповідає експертка.
Скиталінська наголошує, що українцям ближчі харчові традиції Карпат, ніж півострова Окінава, бо для нас не традиційно вживати водорості, куркуму, батат, але звичні такі продукти як капуста, буряк, картопля, зернові, насіння, горіхи.
"Переконана, що феномен карпатського довголіття ще вивчатимуть вчені, а поки - ось вам рецепт хліба від карпатського цілителя, довгожителя Андрія Ворона, який прожив 104 роки. Точних пропорцій для хліба він не вказав. Можна додати трохи солі, але якщо є схильність до гіпертонії (підвищення тиску), то можна без солі. Виходять смачні коржики", - каже дієтолог.
Від звичайного дріжджового хліба слід відмовитись. Натомість готувати такий - відварену в мундирах картоплю натерти і змішати з борошном грубого помелу та пшеничними висівками. Додати трохи тертої моркви та скропити лляною олією. Тісто розкачати на тонкі коржики і випікати на сковороді без жиру.
Яка користь такого хліба:
"Аби бути здоровим, треба мати здорову натуру. І силу характеру. Зробіть потребою легеньку "муштру тіла" й духу бодай одну годину в день. Більшість недуг як приходять, так і минають самі. Їх долає наша кріпка природа, себто робота, вправи, терплячість до холоду, голоду, жари, втоми, здоровий природний стіл, жива вода. Що більший натиск світу на нас - тим більше треба годити здоров'ю. Звір при цьому рятується бійкою або втечею. Людина - свідомими фізичними та духовними вправами", - цитата із книги Мирослава Дочинця "Вік і лік. Рецепти на всяку оздоровчу потребу від карпатського знатника Андрія Ворона".
Довгожитель поділився переліком своїх харчів щастя:
Раніше ми розповідали про те, що чи корисний насправді мед і чи можна ним замінити цукор.
Читайте також про те, які продукти потрібно їсти у лютому, аби збагатитись вітамінами.