Ефективність дієти залежить від індивідуальних особливостей організму. Те, що певний режим харчування допоміг одній людині скинути вагу, не означає, що він подіє так сама й на вас.
Про те, як вибрати правильну дієту, щоб не нашкодити здоров'ю, розповідає РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію дієтолога Олега Швеця у Facebook.
"В останні роки з’являються нові лікарські засоби, які допомагають позбутися зайвих кілограмів з набагато кращою ефективністю та безпечністю ніж в їхніх попередників. Разом з тим, лікарі попереджають, що ефект від ліків нестабільний та може зникнути після припинення їхнього використання, якщо пацієнт не буде дотримуватися рекомендацій щодо харчування і способу життя", - каже лікар.
Більшість людей із зайвою вагою можуть досягти бажаних результатів завдяки змінам у харчуванні, харчовій поведінці та у фізичній активності без застосування фармакологічних і хірургічних методів.
"Зайва вага - особлива проблема у кожної людини, вона виникає внаслідок дії індивідуальної комбінації причин і факторів. Тому не існує універсальної дієти, яка була б ефективною та дозволила досягнути однакових результатів у схудненні", - наголошує дієтолог.
Зараз у медійному просторі багато схем схуднення, різноманітних марафонів, дієтичних планів, групових та індивідуальних занять, які обіцяють дивовижні результати.
"Усі вони можуть мати декілька спільних проблем. Головною з них є те, що велика кількість "дієтологів/нутриціологів", "менторів", "коучів" та інших "гуру" не мають належної кваліфікації та права надавати подібні послуги. Треба переконатися, що ви отримуєте поради від спеціаліста з вищою медичною освітою", - наголошує Швець.
Лікар вас зорієнтує, який метод схуднення підходить вам, враховуючи ваші медичні проблеми, стан здоров’я, захворювання та препарати, які ви приймаєте, та які можуть вплинути на вагу. А ще підкаже безпечні вправи, особливо якщо у вас з’являються фізичні чи медичні проблеми або біль під час щоденних рухів.
"Не існує єдиної дієти чи плану схуднення, який би підходив для всіх. Поміркуйте над своїми вподобаннями, мотивацією, способом життя та цілями, які ви переслідуєте. Виберіть реалістичний план для досягнення поставлених цілей", - радить лікар.
При виборі врахуйте:
Спокусливо піддатися обіцянкам швидкої втрати ваги. Але повільний і стабільний підхід набагато ефективнішій в довгостроковій перспективі. Для втрати ваги нормою вважається схуднення на 400-600 грамів на тиждень. Швидше схуднення може бути безпечним, якщо робити все правильно. Наприклад, дотримуватися дуже низькокалорійної дієти під наглядом лікаря.
Успішна втрата ваги вимагає довгострокових змін способу життя в харчуванні, фізичних вправах і поведінці. Вибираючи план харчування, зважайте на такі його особливості.
Гнучкість. Передбачає споживання різноманітних продуктів з усіх основних груп продуктів: овочі та фрукти, цільні зерна, нежирні молочні продукти, нежирні джерела білка, а також горіхи та насіння.
Гнучкий план дозволяє час від часу їсти те, що хочеться. Але він передбачає досить суворе обмеження алкоголю, солодких напоїв та солодощів з високим вмістом доданого чи вільного цукру. Калорії в цих напоях і продуктах не забезпечують достатньо поживних речовин, тому вони повинні вживатися якомога рідше.
Баланс. Передбачає адекватну індивідуальним потребам кількість поживних речовин і калорій. Вживання завеликої кількості деяких продуктів, різке скорочення калорій або виключення цілих груп продуктів може спричинити нутритивні проблеми та дефіцити. Безпечна та здорова дієта не потребує великої кількості вітамінів чи добавок.
Привабливість. Має включати продукти, які вам подобаються і які ви б із задоволенням їли все життя. Якщо вам не подобається їжа за планом, якщо план занадто обмежувальний або одноманітний, ви, ймовірно, не будете його дотримуватися. Тоді довгострокова і стабільна втрата ваги малоймовірна.
Фізична активність. Бажано, аби до плану схуднення входили вправи, що разом з меншою кількістю калорій можуть прискорити втрату ваги. Фізична активність має багато переваг для здоров’я, зокрема протидіє втраті м’язової маси, яка виникає при втраті ваги. А також підтримує сталу вагу після схуднення.
Усі нижче наведені дієти мають приблизно однакову ефективність.
Збалансований тип дієти (DASH, середземноморська, дієта Портфоліо) гнучкий, має збалансовану поживну цінність, оптимальне співвідношення всіх корисних продуктів та напоїв. Не передбачає повної заборони продуктів, напоїв чи страв, основний акцент робиться на зміни вибору у харчуванні, харчової поведінки, оздоровлення способу життя.
Дієти з високим вмістом білка (Дюкана, палеодієта) не є гнучкими та достатньо збалансованими, в їх основі - споживання нежирного м’яса та молочних продуктів.
Дієти з низьким вмістом вуглеводів (Аткінса, South Beach) не гнучкі, обмежують вуглеводи, роблять акцент на жирах або білках, або на жирах та білках. Ця і попередня дієта не є збалансованими.
Дієти з низьким вмістом жиру (Орніша) обмежують загальну кількість жирів. Всіх обмежувальних дієт дуже важко дотримуватися протягом тривалого часу.
У дуже низькокалорійних дієтах (Optifast) калорії суворо обмежені, часто до 800 або менше калорій на день. Вони призначені лише для короткочасного застосування під наглядом лікаря.
Також існують програми для схуднення, засновані на замінниках їжі (Jenny Craig, HMR, Medifast, Nutrisystem, SlimFast). Вони пропонують спеціальні готові страви замість одного чи двох прийомів їжі. Вартість таких програм різна, деякі можуть бути досить дорогими.
Знайдіть час, щоб дізнатися про дієту якомога більше. Те, що вона популярна або її дотримуються ваші друзі, не означає, що вона підійде вам. Порадьтеся з лікарем. Після отримання резюме спеціаліста спробуйте відповісти на такі запитання:
"Успішна втрата ваги вимагає постійних змін у виборі їжі, харчових звичок і фізичної активності. Потрібно знайти такий підхід до схуднення, яким ви зможете користуватися все життя. Навряд чи вдасться втримати втрачену вагу, якщо кинете дієту та повернетеся до старих звичок", - говорить Швець.
Багато дієт для схуднення не сприяють постійним змінам у способі життя. Тож навіть якщо ви схуднете, кілограми можуть швидко повернутися, коли ви припините дотримання дієти чи плану харчування.
"Поєднання постійного дотримання здорової збалансованої дієти/моделі харчування з регулярною фізичною активністю - найкращий спосіб схуднути, надовго зберегти досягнутий результат та покращити своє здоров’я", - радить дієтолог.
Раніше ми писали про те, що треба їсти, щоб бути здоровим.
Читайте також про те, який несподіваний фактор провокує набір зайвої ваги.