За даними ВООЗ, кількість хворих на діабет збільшилася вдвічі за останні 40 років. На жаль, для цього захворювання немає вікових обмежень і воно однаково вражає як дорослих, так і дітей.
Запобігти розвитку діабету можна, якщо звернути увагу на симптоми, зміни в аналізах та вжити заходів.
Що таке предіабет, як він проявляється і що можна зробити, щоб уберегтися від страшної хвороби, розповіла ендокринологиня Діна Крилова для "Бережи себе".
Це стан, коли у людини є підвищений рівень цукру в крові, але він нижчий від рекомендованого порогу для діагностики діабету. Термін "предіабет" не є повноцінним діагнозом і в медицині замість нього використовують "порушення глікемії натще" і "порушення толерантності до вуглеводів".
За нормами МОЗ норма цукру на крові з вени становить до 6,0 ммоль/л. Якщо показник коливається від 6,1 до 7 ммоль/л, лікар діагностує порушення глікемії натще.
Якщо показник знаходиться в межах від 7,8 до 11,1 ммоль/л при вимірі цукру після їжі, це говорить про толерантність до вуглеводів.
За даними Американської діабетичної асоціації (норми якої визнані на міжнародному рівні), предіабет діагностують, коли цукор натще становить від 5,6 ммоль/л. Однак захворювання не діагностують лише за одним показником.
На рівень цукру у крові впливає багато чинників. Це може бути неправильний спосіб життя, зокрема незбалансоване харчування, низька фізична активність, дефіцит сну.
Також до цього захворювання схильні ті, хто має ризик передачі спадковості - у близьких родичів діагностували діабет.
А ще:
Зазвичай симптоми предіабету не особливо виражені й на них не звертають уваги, а зміни у стані здоров'я випадково виявляють в аналізі крові на цукор при профілактичному обстеженні. Або при лікуванні зовсім іншого захворювання.
Найголовніший крок – зміна способу життя. Знадобиться збалансоване харчування, щоденна фізична активність, нормалізація сну та відмова від шкідливих звичок – алкоголю та куріння.
При виявленні предіабету зазвичай коригування способу життя достатньо, щоб зупинити розвиток хвороби. Іноді лікар може призначити додаткові препарати.
До речі, раніше ми писали про те, перед якими аналізами не можна їсти.
А ще розповідали про те, як кількість випитої води може вказати на розвиток діабету.