Комета розміром з ціле місто несеться до Землі. За чотири місяці вона вже двічі вибухнула
Величезна вулканічна комета розміром з маленьке місто під час наближення до Сонця вдруге за чотири місяці вибухнула. Навколо космічного тіла утворилася хмара з льоду та газу, яка схожа на гігантську пару рогів.
Про це повідомляє РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на Live Science.
Що відомо про комету
Комета під назвою 12P/Понс-Брукса є кріовулканічною чи холодною вулканічною кометою. Вона має тверде ядро, яке заповнене сумішшю льоду, пилу та газу, відомою як кріомагма.
Коли сонячне проміння нагріває "нутрощі" комети, тиск всередині зростає, й комета різко вибухає, викидаючи все в космос через великі тріщини в оболонці ядра.
5 жовтня астрономи виявили великий спалах від 12P. Після цього вона стала в десятки разів яскравішою. Протягом наступних кількох днів комета ще більше розширилася, і в неї виросли "роги".
Порівняння яскравості комети 12Р до та після вибуху (фото: livescience.com)
Незвичайна форма комети пов'язана з неправильною формою ядра.
Куди летить космічне тіло
12P наразі мчить у напрямку внутрішньої частини Сонячної системи, де буде обертатися навколо Сонця на його еліптичній орбіті.
Комета досягне своєї найближчої точки біля Землі 21 квітня 2024 року. У цю мить її можна буде побачити неозброєним оком, і саме в цей момент науковці зможуть катапультувати її назад у зовнішню частину Сонячної системи. Таким чином комета не повернеться до 2095 року.
Позиція комети відносно розташування Землі (фото: livescience.com)
Оскільки 12P продовжує мчати до сонця, є висока ймовірність того, що вона вибухне ще кілька разів.
Але 12P - це не єдина вулканічна комета, яку астрономи зараз спостерігають. Крім неї, у космічному простоі можна побачити 29P/Швассмана-Вахмана - найбільш мінливу вулканічну комету в Сонячній системі, яка також мала кілька помітних вивержень за останній рік.
Раніше ми розповідали, чи може великий астероїд впасти на Росію.
Читайте також велике інтерв'ю із завідувачем лабораторії Головної астрономічної обсерваторії НАН України Іваном Крячком про сучасні астрономічні дослідження в Україні, колонізацію людством Місяця та Марсу, а також наскільки реальною є загроза зіткнення Землі з астероїдом.