Коли в українській мові вживати "що", а коли "шо" і чи є ці варіанти правильними?
В розмовній та письмовій мові використовують часто "що" та "шо". Як розібратися, який варіант правильний, і чи завжди це питання граматики? Відповіді шукаємо у мовних нормах та живій розмовній мові.
Який з варіантів насправді коректний, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на роз'яснення в Instagram тренера з ораторського мистецтва Павла Мацьопи.
Слово "що" бере початок від староукраїнського "чьто" і з часом стало офіційною формою займенника та сполучника в українській мові.
"Що" використовується у письмовій та публічній мові, для позначення предмета або для формулювання запитання. Цю форму вживають в офіційних документах, наукових працях та публічних виступах та презентаціях.
Слово "шо" є неофіційною версією слова "що", яка використовується в розмовній та неформальній комунікації. Це наддіалектна форма слова, яка виникла через спрощення вимови та інтерпретації в різних регіонах України.
Ця форма не є суржиком, тому що це давній варіант слова, який виник ще до суржику. Слово "шо" вважається коректним у побутовому спілкуванні, але не вважається частиною літературної мови.
Отже, слово "що" вживається в офіційних та формальних ситуаціях. Наприклад: "Що ви сьогодні робите?" або "Я знаю, що буду робити завтра".
А слово "шо" вживається у розмовному стилі, що характерно для усної та побутової мови. Наприклад: "Шо ти робиш?" або "Шо це?".
Раніше ми писали про те, які слова в українській мові починаються з "и".
А також згадували про те, чому вислів "оточуюче середовище" неправильний.