Які прізвища в давнину отримували бідні українці: вони існують й досі
Українські прізвища мають багатовікову історію, яка відображає соціальні, економічні та культурні аспекти життя наших предків. І деякі з них є зі старих часів вказували на багатство або бідність людини та інші негаразди у житті.
РБК-Україна (проєкт Styler) розповідає, які прізвища в давнину носили багаті українці. Більшість з них існує і досі!
Які прізвища мали бідні люди
У давні часи прізвища походили з прізвиськ, які мали люди у народі. Тому вони відображали рід занять, походження, матеріальне становище або фізичні вади.
Біда, Бідненко, Бідний, Убогий, Бідула, Бідолах, Злиденний, Сіромаха - у людей, в яких за душею ні копійки.
Старець, Старченко, Старчук - такі прізвища утворювалися від слова "старцювати", тобто жебракувати, просити милостиню.
Голод, Голоденко, Голодняк - бідні люди, які не мали що їсти.
Босий, Босюк, Голий, Голик, Голюк, Голяк, Голенко, Голота, Голотюк - нужденні люди, в яких не було грошей на одяг та взуття.
Халупний, Халупник, Халупенко - люди, які жили у дуже скромному помешканні.
Безхатній, Безуглий, Безугленко, Погорілий, Погоріляк, Погорелко - такі прізвища мали люди, які не мали свого житла або залишилися без нього через пожежу.
Бурлак, Бурлака - вживалося для опису тих, у кого нічого не було, безпритульних, безземельних, безрідних, вічних наймитів.
Гета, Гетало, Гетенко - таке прізвище колись вказувало на стареньку та виснажену працею конячку, або на власника такої тварини.
Дерновий - вказувало на осіб, які через бідність проживали у землянці, покритій дерном.
Капара - походить від слова "капарити", що означало жити убого або у злиднях.
Прізвище Кубрак і Кубраков вживалися для опису бідолах, яким у житті сильно не пощастило.
Нетяга - таке прізвище вказувало на козацьку голоту.
Нечволод - історики вказують, що таке прізвище могло стосуватися людини благородної, але збіднілої, яка втратила своє майно.
Холоп, Холопа, Холопців - вказував на невільника чи просту людину яка не мала власності або вищого соціального статусу. Могло виникнути як символічна мітка низького суспільного положення родини.
Батрак, Батраків - використовувалося для позначення найманого селянина, який працював на чужій землі. Батраки мали обмежені права, і зазвичай, низький соціальний статус.
Горбач, Горбачів - вказувало на звичайних робітників або селян, які зазвичай виконували фізичну роботу в важких умовах, таких як поле чи шахта. Прізвище свідчило про фізичну працю, яка могла вплинути на їхнє здоров'я.
Сирота - це була родина, яка втратила одного або обох батьків, чи була без батьків зовсім.
Варто нагадати, що у перші прізвища з'явилися в українських документах в XIV-XV ст. Переважно їх отримали представники суспільної верхівки. Згодом прізвища стали отримувати й інші українці.
Прізвище обирали за професією, за фізичними вадами, за матеріальним статком, за місцевістю, за ім'ям батька та навіть матері, а ще - за рисами характеру.
Раніше ми писали про те, які прізвища у давнину давали багатим українцям.
А ще розповідали про те, які українські прізвища зустрічаються найчастіше.
Під час написання матеріалу використані джерела: Вікіпедія, книга "Сучасні українські прізвища", Ridni.