Пасти тахіні та хумус - смачні та корисні для здоров'я. У них містяться вітаміни, мікроелементи та мінерали. В українських супермаркетах обидві пасти коштують досить дорого, і якщо хумус за ціною більш-менш доступний, то тахіні – дуже дорогий продукт.
Як приготувати ці пасти самостійно – читайте у матеріалі Styler нижче.
Тахіні – це однорідна кунжутна паста, яку регулярно їдять у країнах Близького Сходу. Без тахіні не обходяться свята, її додають у холодні та гарячі страви, а ще з неї роблять популярні східні солодощі.
Паста тахіні додає енергії та сил, чудово перетравлюється, підтримує здоров'я шкіри. У ній міститься багато кальцію, що зміцнює кістки та покращує стан нігтів. Також у тахіні є рослинний білок. Ця паста зміцнює імунітет, покращує роботу травної системи та регулює обмін речовин.
А ще в тахіні є антиоксиданти, які запобігають ранньому старінню шкіри та позитивно впливають на роботу серцево-судинної системи.
Приготувати пасту тахіні можна самостійно. Вам потрібен кунжут та оливкова олія.
Поставте суху сковороду на вогонь. Насипте 100 г кунжуту та обсмажуйте до золотистого кольору (15 хвилин) на середньому вогні. Регулярно помішуйте.
Дайте йому охолонути, пересипте в чашу блендера і на максимальній швидкості перебийте до однорідного стану. На стінах чаші має проступити олія з насіння. Додайте 1 столову ложку оливкової олії та ще раз збийте.
Зберігати таку пасту можна у холодильнику до 1 місяця.
Фото: Паста тахіні (freepik.com)
Ще одна традиційна паста на Близькому Сході, що готується на основі нуту. Ця паста користується популярністю в Ізраїлі, Лівані, Туреччині, Греції та на Кіпрі. Цю пасту називають суперпродуктом, так у ній міститься величезна кількість вітамінів, білок та клітковина.
Хумус допомагає схуднути, знижує рівень холестерину в крові, допомагає при профілактиці діабету та серцево-судинних захворювань. Ця паста має низький глікемічний індекс при великій кількості складних вуглеводів.
Ще в хумусі багато антиоксидантів, які уповільнюють старіння А фолієва кислота (В9), дуже важлива для жінок.
Найпростішим рецептом хумусу поділився відомий кулінар Євген Клопотенко.
Вам знадобляться:
Нут промийте кілька разів під проточною водою та замочіть на 3-4 години (а краще на ніч). Потім зваріть його у підсоленій воді до готовності. У готовому вигляді горох можна легко розплющити.
Злийте воду від нуту в окрему ємність, вона ще знадобиться. У відвареній нут додайте тахіні.
Потім подрібнений часник, сіль (0,5 ч. ложки) та сік лимона. Потім додайте зіру та оливкову олію. Перекладіть у чашу блендера і перебийте до однорідного стану. Консистенцію та смак можна регулювати за допомогою солі, лимонного соку та відвару після нуту.
До речі, ми писали про те, чим можна нагодувати всю сім'ю під час тривалого відключення світла.
А також розповідали про те, чим можна замінити олію при смаженні страв.