Наближаються літні канікули - а це значить, що батькам майбутніх першокласників, які планують навчатися в Україні, вже час обирати навчальний заклад.
РБК-Україна (проєкт Styler) розпитало експертів і розповідає, як правильно обрати школу для вашої дитини і на що треба звернути увагу в першу чергу.
За словами комунікаційниці освітнього порталу з інформацією про навчальні заклади Education.ua Аліни Поліводи-Цепли, аналіз відгуків і звернень батьків учнів показує недоліки закладів освіти, відповідно до чого формуються й критерії оцінювання школи.
Серед найбільш розповсюджених проблем, про які повідомляють батьки:
До цього списку також додаються такі важливі аспекти як необхідність особистісного розвитку дитини та фізична безпека в умовах війни (наявність обладнаного укриття).
На тому, що для якісного навчання важлива не лише кваліфікація, а й вмотивованість викладачів та індивідуальний підхід - як і комфорт дітей в укритті, наголошує й академічна директорка у школі повного дня "МрійДій" Мирослава Товкало.
Територіальне розташування школи впливає на комфорт як батьків, так і учнів - якщо мова не йде про дистанційне навчання.
Тож насамперед при пошуку найкращої школи рекомендують уточнити формат навчання - повністю дистанційний (онлайн), змішаний (поєднання очного відвідування з дистанційними уроками) або очний.
У разі обрання очного або змішаного формату Товкало радить, особливо для початкової школи, обирати заклад найближче до дому.
Ще один прийнятний варіант - школа поблизу роботи чи вздовж маршруту.
Експертки звертають увагу на те, що поєднувати свій графік з освітнім допомагає наявність груп продовженого дня.
З цієї причини слід уточнити наступне:
Як і у дистанційного, так і у очного і змішаного навчання є свої переваги і недоліки. Дистанційне навчання дає можливість відвідувати заняття і здобувати освіту, перебуваючи в іншому місті чи країні, а також не витрачати час на дорогу.
Проте повідомляють і про негативні аспекти дистанційного формату - виникають складнощі при поясненні матеріалу і оцінюванні, а також постає питання соціалізації.
Втім, це залежить від кваліфікації вчителів та організації процесу - як дистанційного, так і очного навчання.
Якщо уроки проходять дистанційно, слід дізнатися, які програми та застосунки для цього потрібно завантажити або де необхідно створити облікові записи (наприклад, Zoom, Google Classroom, платформи "Єдина школа", "Нові знання" тощо).
До того ж варто з’ясувати, як оцінюється засвоєння матеріалу в дистанційному форматі, за яким графіком відбуваються заняття.
Як проходять заняття в дистанційному форматі (ілюстраційне фото: GettyImages)
Інтер'єр шкільного приміщення свідчить не лише про безпеку і комфорт учнів, а й про ставлення до дитини.
Першочергово експертки рекомендують звернути увагу на такі параметри:
Окрім цього, можна уточнити про наступне:
Запитання про стан спортивних приміщень і студій можуть дати більше інформації і про підхід до фізичного і творчого розвитку дитини.
Яким має бути приміщення школи (фото: kyivcity.gov.ua)
Нинішні умови додають до критеріїв оцінки навчального закладу такі аспекти, як наявність укриття і дистанційних програм у разі виїзду з України.
Рекомендують зробити наступне:
Товкало радить додатково запитати про діяльність учнів в укритті, чи заспокоюють дітей і як, які правила школи стосовно занять після нічних тривог.
Найпростіший шлях дізнатися про компетентність вчителя - це запитати в школі про наступне:
А також переглянути відгуки про навчальний заклад.
За словами Поліводи-Цепли, хоча більшість схильна залишати негативні відгуки, їхня надмірна кількість все ж може бути ознакою реальних проблем.
Однак Товкало звертає увагу на те, що лише відзнаки не завжди показують компетентність - слід звернути увагу на комунікацію вчителів і учнів та реакцію на прохання пояснити матеріал.
Для того, щоб зрозуміти, наскільки високу якість навчання може забезпечити школа, рекомендують подивитися на результати випускників школи на ЗНО і НМТ на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
Крім цього, можна дізнатися про освітній профіль закладу, які шкільні дисципліни є серед обов'язкових та додаткових - цю інформацію можна знайти на сайті закладу або ж запитати у адміністрації.
Експертки радять додатково уточнити, як вчителі адаптують завдання відповідно рівня знань учнів в одному класі.
При очному або змішаному навчанні не завадить поспостерігати за організаційною культурою школи, а саме:
Якщо для батьків важливі майбутні академічні здобутки дитини, додатково можна запитати про підготовку до олімпіад та співпрацю з Малою академією наук.
Як переконатися в якості навчання (ілюстраційне фото: GettyImages)
Корисно уточнити в адміністрації школи, які освітні ланки будуть у закладі після реорганізації (початкова школа, гімназія, ліцей). Якщо школа буде реорганізована в ліцей, варто поцікавитися, за якими профілями будуть навчати дітей.
Це допоможе зрозуміти, чи зможе дитина саме в цій школі завершити 12 класів, або доведеться в майбутньому переводити дитину після 9 класу.
Товкало зазначає, що не завжди побачена бійка, що трапилася на перерві, свідчить про проблему булінгу.
Найкраще для розуміння протидії булінгу в навчальному закладі свідчать відповіді не лише адміністрації, а безпосередньо учнів на такі запитання:
Булінг в школі - одна з найбільших проблем (ілюстративне фото: Freepik)
Фінансування державних закладів середньої освіти здійснюється з державного, місцевого бюджетів та інших не заборонених законодавством джерел, наприклад, фондів.
Щоб мати краще розуміння, чи треба здавати гроші в батьківський фонд і чи можливі в школі побори, варто зробити наступне:
Аліна Полівода-Цепла нагадує: будь-які внески, якщо дитина навчається в державній школі, можуть бути лише добровільними.
Окрім цього, заснувати фонд можуть громадські об'єднання або батьки, проте не адміністрація школи. Або ж в управлінні освіти має бути створений окремий рахунок.
Попри все, важливо пам'ятати, що темперамент і вподобання дитини мають неабияке значення.
Окрім безпеки і навчальної успішності дитини, необхідно подбати про зацікавленість в навчанні і комфорт в колективі.
Оптимальним варіантом є уточнити можливість доєднатися дитини до навчального процесу на декілька днів, після чого робити висновки за відгуками вчителів і враженнями самої дитини.
Раніше ми писали про те, чи зарахують "закордонні" оцінки в українських школах.
Читайте також про відмінність польських і українських шкіл.