Такий непоказний овоч, як буряк, насправді джерело необхідних мікроелементів та вітамінів. Буряк смакує смаженим, приготованим на грилі, в мікрохвильовій печі, на пару, або відвареним. Однак на смак впливає і ретельний вибір овочу при купівлі.
Про те, як вибрати хороший буряк в магазині, яка його харчова цінність та чи можна їсти овоч сирим, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на сайт про харчування EatingWell.
Враховуйте розмір буряка
Розміри буряка варіюються від розмірів редиски до розмірів маленької капустини. Краще обирати малий або середній овоч - такий буряк підійде до багатьох рецептів, швидше пропікається, чистити його легше.
А от великі буряки добре підходять для запікання цілими, оскільки вони витримують тривалу дію температури, залишаючись при цьому смачними та ніжними.
Звертайте увагу на стан листя
Якщо у буряка все ще є листя - воно має бути яскравим та свіжим, а не зів'ялим. Навіть якщо бурякова зелень не буде використовуватися, стан листя дозволяє зрозуміти, наскільки буряк свіжий. А свіжість овочу впливає на якість і смак страви.
Обирайте буряк зі свіжим листям (фото: Freepik)
Уникайте дефектів
Незалежно від того, який це сорт овочу, неодмінно обирайте буряки без дефектів - без порізів на шкірці чи вм'ятин. Крім цього, уникайте тих буряків, які мають м’які ділянки - це може свідчити про псування. В ідеалі цілий буряк також повинен мати довгий тонкий корінь, який звисає з нижньої частини буряка.
Попри те, що для певних страв буряк заздалегідь запікають, сирий буряк, як і зелень з його верхівки, можна вживати в їжу.
Сирий буряк може бути жорстким, тому його потрібно нарізати або натерти на тертці, щоб він був їстівним - крім того, він не такий солодкий, як термічно оброблений овоч. Однак він чудово підходить для салатів, соусів та приправ.
Буряк можна вживати сирим (фото: Freepik)
Ще один досить незвичний метод приготування сирого буряка - спіралізація овочу за допомогою спеціальної овочерізки, яка перетворює буряк у тонкі та довгі нитки. Завдяки такій нарізці овоч легко жується і приємно хрумтить. Таку "локшину" можна подавати як окрему страву або ж заправити невеликою кількістю вершкового соусу чи олією.
Проте, сирий буряк слід вживати з обережністю людям з хворобами нирок чи печінки, серцевою недостатністю чи діабетом - через вміст в овочі калію та нітратів.
Окрім того, що буряк - чудове джерело клітковини, цей овоч містить багато природних цукрів, а також багатий на вітаміни та мінерали, тож є корисним доповненням до багатьох страв.
Відповідно до досліджень Міністерства сільського господарства США, в одній чашці сирого буряка міститься:
До того ж буряки містять нітрати - поживну речовину, яка може підвищити продуктивність під час фізичних вправ.
Буряк також є чудовим джерелом антиоксидантів. Він має протизапальні властивості, які допомагають зменшити пошкодження м'язів та органів. Крім цього, буряк може допомогти захистити кровоносні судини від пошкоджень і знизити тиск.
До речі, раніше ми розповідали про те, яка користь і шкода сирого буряка для здоров'я.
Також читайте про те, що не варто додавати в маринад для шашлику.