Значна частина українців, які виїхали з окупації, зараз турбуються, чи зможуть прийняти в спадщину майно, що залишилось на цих територіях.
Про те, як це зробити і які нюанси варто врахувати, розповідає РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію адвоката Мар'яна Сащука в Instagram.
"Якщо місцем відкриття спадщини є тимчасово окупована територія, то спадкоємець має право звернутися до будь-якого нотаріуса на підконтрольній Україні території. Якщо ж пропущений строк прийому спадщини, то вам потрібно оформити письмову відмову від нотаріуса, а потім поновити строк у судовому порядку", - каже юрист.
Він зазначає, що у більшості випадків окупація є поважною причиною пропусків строку, тому суди поновляють їх без проблем.
"Якщо спадкодавець помер на ТОТ і у вас немає свідоцтва про його смерть, або якщо воно у вас є, але видане окупаційною владою, вам потрібно звертатись до суду та встановлювати факт смерті у судовому порядку і на підставі цього судового рішення зафіксувати факт смерті спадкодавця в органах РАЦС та отримати українське свідоцтво про смерть", - пояснює Сащук.
Якщо у вас нема документів на майно, що перебуває на ТОТ, а відомості щодо права власності на них відсутні в електронних реєстрах, єдиний спосіб отримати право власності на цю спадщину, у вас залишається тільки визнання права власності на спадщину у судовому порядку.
"Але тут треба розуміти, що чим більше доказів ви надасте суду, тим більша ймовірність того, що ви виграєте цю справу", - говорить юрист.
Якщо спадкова справа була відкрита, але з часом цю територію тимчасово окупували, ви маєте право звернутися до будь-якого нотаріуса на підконтрольній Україні території та завершити оформлення своєї спадщини.
Раніше ми писали про те, що змінилось у правилах у 2024 році.
Читайте також про те, що потрібно зробити, якщо пропустили строк на прийняття спадщини.