Традиційний салат олів'є здавна вважається окрасою новорічного столу. Проте мало хто знає його первісний рецепт та історію створення.
Як з'явився легендарний салат і чому він вже понад століття не втрачає своєї популярності, розповідаємо у матеріалі Styler.
Славнозвісний салат отримав назву на честь свого творця - французького шеф-кухаря Люсьєна Олів'є. Кулінар тримав ресторан паризької кухні "Ермітаж" в Москві на початку 60-х років ХІХ століття.
Первинно це був не салат. Спочатку кухар придумав страву, яка мала назву "Майонез з дичини". Для нього на тарілку викладали шматки філе рябчиків та куріпок уперемішку з кубиками желе з бульйону. Поряд розкладали варені ракові шийки, политі соусом “провансаль”.
У центрі накладали гору подрібненої кубиками картоплі з маринованими корнішонами. Прикрашали рубленими яйцями, які були лише елементом декору.
За переказами, змішати усі складники салату шеф-кухар Олів'є вирішив тоді, коли одного разу побачив, що саме так зробив один з відвідувачів його ресторану.
Хоч оригінальний рецепт салату не підкорив серця гурманів, його оновлений варіант став популярним і приносив творцю гарний прибуток.
Кулінар Олів'є тримав у секреті свій фірмовий рецепт аж до смерті у 1883 році. Він так ним не поділився ним. Після смерті шеф-кухаря ресторан втратив свою популярність. Все більше відвідувачів твердили, що салат вже "не той".
До наших часів дійшов рецепт олів'є кінця ХІХ століття. У книзі П. П. Александрової "Настанови до вивчення основ кулінарного мистецтва» 1897 року опублікували цей варіант приготування салату.
Інгредієнти для 1 персони:
Як приготувати:
Нарізати філе смаженого рябчика і змішати з подрібненою на кубики відвареною картоплею та скибочками свіжих огірків.
Додати каперси та оливки і залити великою кількістю соусу провансаль з додаванням сої-кабуль. Остудивши, перекласти в кришталеву вазу, оформити раковими шийками, листками салату латук і рубаним ланспіком.
Подавати дуже холодним. Свіжі огірки можна замінити великими корнішонами. Замість рябчиків, можна брати телятину, куріпку і курку, але справжня закуска олів'є готується неодмінно з рябчиків.
Через брак продуктів в СРСР легендарний салат "збіднів". Кількість його складників скоротилась до п'яти. Страву готували з варених яєць, лікарської ковбаси, картоплі, солоних огірків й консервованого горошку.
Як бачите, із сучасним рецептом олів'є оригінальний салат має спільну лише назву та відварену картоплю.
Раніше ми ділились секретами приготування ідеального олів'є.
Читайте також про те, що можна приготувати смачного із вчорашньої картоплі.