Українська культура багата на різноманітні напої, серед яких важливе місце займають спиртні. Ці напої не тільки втілюють багатовікові традиції, але й є невіддільною частиною святкових застіль та народної кухні. Які є сім найвідоміших українських алкогольних напоїв зі старовинним корінням?
РБК-Україна (проект Styler) розповідає, який алкоголь сотні років тому пили українці.
Горілка є символом української культури, її назва походить від слова "горіти". До XIX століття горілкою називали будь-який міцний алкоголь, отриманий шляхом дистиляції, а згодом виділили кілька її видів.
Популярними були назви на кшталт "хлібне вино" або "двійне вино". Сучасна горілка зазвичай виготовляється з пшениці або картоплі та займає почесне місце на святкових столах. Вона може подаватися в чистому вигляді або ж бути основою для настоянок.
Українське пивоваріння також має давню історію, особливо у Західній Україні. Перша пивоварня була відкрита у Львові ще в XV столітті, що робить це місто одним із центрів пивоваріння в Україні.
У той час пиво було важливою частиною повсякденного життя, і у Львові навіть існував союз пивоварів, що свідчить про масштабність цього ремесла.
Львівське пиво, зокрема, набуло популярності завдяки своїм особливим рецептам і якості, і сьогодні багато українських пивоварень продовжують цю традицію, виробляючи різні сорти пива, від класичних світлих до темних і крафтових.
Медовуха - один із найстаріших напоїв України, відомий ще з часів Київської Русі. Окрім медовухи, існували й інші її варіанти: квасний мед, медове вино, медовиця.
Традиційний спосіб приготування передбачав "шумування", коли мед розводили водою, додавали дріжджі і чекали, поки напій перестане пінитися. Існували також варені медовухи, де мед попередньо кип'ятили. Міцність медових напоїв варіювалася від 9 до 14%.
Для смаку додавали трави, ягоди або фрукти. Напій зберігали в спеціальних медових погребах, де його витримували до свят або весіль.
Настоянки на основі горілки мали велику популярність у народній культурі, і їх готували з різними інгредієнтами: фруктами, ягодами, травами чи корінням. Ось декілька популярних видів настоянок:
Наливки виготовляли ще з давніх часів, причому без додавання спирту чи горілки. Зрілі ягоди смородини, вишні, малини або сливи пересипали цукром і залишали бродити. Після того, як ягоди пускали сік, суміш настоювалася близько місяця.
Після цього отриману рідину зливали, а ягоди використовували для начинки в пироги. Наливки були популярним напоєм на святкових столах завдяки своєму солодкому смаку та відносно невеликій міцності.
Українське виноробство має давню історію, що бере початок ще в античні часи, коли на півдні сучасної України та в Криму проживали греки. Пізніше, в епоху середньовіччя, вино виробляли переважно в монастирях, зокрема в Києво-Печерській Лаврі.
Сьогодні в Україні виробляють різноманітні вина - від сухих до десертних, з винограду, який вирощується переважно на Закарпатті та в Одеській області. Домашнє виноробство також є популярним, особливо у сільських регіонах.
Квас - це традиційний слабоалкогольний напій, який виготовляється шляхом бродіння хлібного або фруктового настою. Хоча квас частіше вважають безалкогольним напоєм, він має у своєму складі до 1,5% алкоголю.
Квас був популярним напоєм не лише в Україні, але й у багатьох інших слов’янських країнах. Особливо часто його вживали влітку як освіжаючий напій.
Раніше ми писали про 7 незвичайних алкогольних напоїв, що створюються та виглядають просто жахливо.
Читайте також, які 5 спиртних напоїв можна зробити з вашого урожаю.
При написанні матеріалу використовувалися наступні джерела: сайти Coockpad, Aquagradus, samogon.net.ua.