ua en ru

Головний секрет городу: розрізняємо типи ґрунту та підбираємо під них рослини

Головний секрет городу: розрізняємо типи ґрунту та підбираємо під них рослини Колір землі вказує на її тип (фото: Freepik.com)

Є у сільськогосподарському мистецтві одна базова деталь, що впливає взагалі на усе. Це - тип та якість ґрунту. Від цього залежить, які рослини будуть краще зростатимуть, а які - ні, та які добрива треба вносити. Як навчитися розрізняти різні типи ґрунту?

РБК-Україна (проєкт Styler) навчає городників, чим один вид ґрунту відрізняється від іншого та як це використати.

Основні типи ґрунту

В Україні користуються класифікацією Н. Качинського. Учений взяв за основу кількість глинистих частинок (менше десятої частки міліметра) у складі ґрунту. Так, наприклад, у глинистих ґрунтах їх більше ніж 50%, а в суглинках - 20-50%.

Склад можна визначити самостійно, найпростіший спосіб - мокрий, його і розглянемо. Візьміть чайну ложку землі з ділянки, трохи зволожте її водою і спробуйте зробити кульку:

  • Піщана: ґрунт не скочується в кульку, а розсипається. Складається із зерен піску з невеликими включеннями пилу та глини. Такий ґрунт безструктурний і не має зв'язності.
  • Супіски: із землі кулька все-таки вийшла, але при легкому натисканні одразу розпалася. Розплющити її акуратно не виходить - при натисканні вона розсипається. Зкатати із супіску "шнур" також не вийде. Земля легко розтирається між пальцями, у ній переважають піщинки.
  • Суглинок: із цієї землі легко виходить кулька, при сплющуванні вона не розпадається, тріскаються лише краї. При розтиранні на долоні залишається тонкий порошок із невеликою кількістю піщаних зерен.
  • Глинистий: ґрунт добре скочується та тримає форму кільця, при намоканні сильно брудниться. У сухому стані його дуже важко розтерти пальцями до тонкого порошку.

Головний секрет городу: розрізняємо типи ґрунту та підбираємо під них рослиниРізні типи ґрунту (фото: Вікіпедія)

Плюси і мінуси піщаних та глинистих ґрунтів

Будь-який тип ґрунту має ряд переваг і недоліків.

Плюси піщаного ґрунту:

  • Легкість при обробці;
  • Водопроникність.

Недоліки піщаного ґрунту:

  • Мала кількість поживних речовин;
  • Висока вологоємність, через що органіка швидко розкладається, а поживні речовини вимиваються.

Піщані ґрунти швидко нагріваються і так само швидко охолоджуються. Без належної обробки великий врожай з них отримати практично неможливо - рослини страждають від малої кількості поживних речовин та води.

Такі ґрунти бажано збагачувати компостом, торфом і гумусом. Добрива бажано вносити навесні, невеликими дозами, але часто.

У глинистої землі характеристики строго протилежні.

Плюси глинистого ґрунту:

  • Багатий поживний склад.

Недоліки глинистого ґрунту:

  • Складність при обробці;
  • Мізерна водопроникність;
  • "Збита" структура.

Глиниста земля повільно нагрівається і слабо пропускає повітря. У дощ у ній застоюється волога, а при висиханні земля стає твердою, як камінь. Щоб окультурити глинисту землю, застосовують піскування - додавання кварцового піску (40 кг/м²) та внесення органіки - 10 кг на м².

Головний секрет городу: розрізняємо типи ґрунту та підбираємо під них рослиниСуха глиниста земля (фото: Freepik.com)

Кислотність ґрунту

Ще одна важлива характеристика, яку можна визначити самостійно. Вона залежить від кількості вапна в ґрунті - чим його менше, тим кислотність вища. Кислотна реакція змінюється від 0 до 14 і буває:

  • Лужна - більше ніж 7 рН;
  • Нейтральна - 7 рН;
  • Кисла - менше ніж 7 рН.

Для визначення реакції полийте жменю землі звичайним столовим оцтом - якщо на ній з’являться бульбашки, значить реакція ґрунту лужна або нейтральна, якщо реакції немає - ґрунт кислий.

Які рослини який ґрунт люблять

На лужних ґрунтах найкраще ростуть огірки, баклажани, картопля, горох і кабачки. З квіткових культур - ромашка, хризантема і троянди.

Нейтральний ґрунт більше підходить для буряків, цибулі, часнику та капусти, а також конюшини, березки і мати-й-мачухи.

У кислі ґрунти саджайте помідори, петрушку, гарбуз і моркву. З декоративних кущів - гортензії.

Ґрунт для розсади

Чорний і родючий ґрунт, який підходить для всіх видів розсади і заповнення теплиць та парників. Він швидко прогрівається, що сприяє ранньому росту рослин.

Огіркова земля

Подібна до розсадної, але більш волога. Якщо в ній не вистачає перегною, можна додати гной. Такий ґрунт ідеально підходить для вирощування огірків.

Ґрунт для цибулі

Верхній шар має бути пухким і помірно вологим, тоді як нижній шар – більш щільний і глинистий, з великою кількістю перегною. Це сприяє гарному розвитку кореневої системи цибулі.

Петрушкова земля

Чорний пухкий ґрунт з помірною вологістю і великою кількістю кварцового піску. Це ідеальне середовище для вирощування петрушки.

Морквяний ґрунт

Сирі та багаті на поживні речовини суглинки з верхнім пухким шаром товщиною 35-45 см. Такий ґрунт забезпечує оптимальні умови для росту моркви.

Цикорна земля

Помірно-вологі супіски або суглинки з розсипчастим нижнім шаром. На такому ґрунті добре ростуть буряк і редиска.

Картопляний ґрунт

Основні умови для цього ґрунту – тепло і сухість. Картопля добре росте в таких умовах, коли є достатньо тепла і відсутній застій води.

Капустна земля

Ґрунт з холодних низин, який може бути практично будь-яким, включаючи мулисті. Такий ґрунт підходить для вирощування капусти.