Внаслідок спалаху вірусного гепатиту А у Вінниці та області захворіли 174 людини. Джерело зараження поки ще не вдалося встановити. Аби протидіяти поширенню хвороби, у регіон направили понад тисячу вакцин. Медики побоюються, що через міграцію людей, хвороба може поширитись на інші області. Зокрема, директорка департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург заявила, що Київ перебуває у зоні ризику.
Про те, чи може Україну охопити епідемія гепатиту А та які наслідки від спалаху хвороби у Вінниці, видання РБК-Україна розпитало лікарів-інфекціоністів.
"Спалах безмовно може бути, бо гепатит А - це РНК-вмісний вірус і в навколишньому середовищі він зберігається місяцями. Він стійкий до низьких температур і передається тими ж шляхами, що й кишкові інфекції. Знищити його у природному середовищі неможливо", - пояснює лікар-інфекціоніст вищої категорії, доцент Юрій Сухов.
При цьому він стверджує, що масового поширення вірусу серед дорослих українців не буде.
"Більшість людей вже перехворіли на цю інфекцію і навіть самі про це можуть не знати, тому великого спалаху бути не може. Імунітет у 99% випадків - пожиттєвий", - каже лікар.
Інфекціоніст Сергій Федорків також вважає, що спалах гепатиту А на Вінничині не спричинить епідемії у країні.
"Потенційно такі спалахи можуть бути в будь-якому регіоні нашої країни, якщо інфекційний агент потрапить у водойми та призведе до значної кількості випадків серед закритих колективів у школах, садках, ВНЗ. Цей спалах не охопить всю країну, тому за це не потрібно хвилюватися", - каже Федорків.
За його словами, дана ситуація змусить багато людей поцікавитися якістю води та продуктів у себе в регіоні.
"Про потенційну загрозу іншим сусіднім областям можна буде говорити, коли точно знайдуть джерело інфекції", - каже Федорків.
При цьому він наголошує, що виключити на 100% таку небезпеку не можна, проте вона зараз не є серйозною для інших областей.
"Треба стежити динамічно за ситуацією, що розвивається, та даними місцевого центру контролю та боротьби з інфекційними хворобами", - додав Федорків.
"Джерело спалаху на Вінничині не знайшли. Іноді його досить важко виявити. Але ми повинні знати, що воно є. І якщо взяти проби у колодязях, то в якій кількості буде збудник. Але щоб відбулося зараження, вірус має потрапити в організм і повинна бути достатня його доза. А для цього вода має бути не кип'ячена", - каже Сухов.
Лікар зазначає, що гепатит А небезпечний через летальність, хоч вона не є високою.
"Хронічного гепатиту А не буває, але можливий затяжний перебіг. Це коли людина може хворіти тижнями і навіть місяцями. Цей вірус б'є по всьому організму. Головний орган-мішень - печінка, але вражається не тільки вона. Летальність та затяжний перебіг завжди пов'язаний із якимись проблемами в організмі. Інколи про них людина сама не знає", - пояснює Сухов.
Інфекціоніст додає, що при зараженні гепатитом лікарі бояться саме ускладнень.
"Майже завжди є ураження підшлункової залози. А якщо у людини вже були проблеми - діабет чи запалення підшлункової - то буде тяжна форма хвороби. Дуже часто у дорослих після гепатиту А розвивається дискінезія жовчних шляхів (порушення тонусу. - Ред.). Також може бути ураження нервової системи - людина буде у пригніченому стані", - додає Сухов.
Також він зазначає, що кількість безжовтяничних форм гепатиту А серед дорослих - 8 випадки із 10, а у дітей ще більше. Тому людина може навіть не підозрювати, що хворіє саме на гепатит А. Інколи недуга має грипоподібний перебіг, іноді проходить як кишкова інфекція.
"Перш за все має бути достатній рівень особистої гігієни. Треба мити руки й стежити за якістю води та їжі. Треба кип'ятити воду. Бо крім гепатиту А, є ще черевний тиф, який найчастіше зустрічається у Карпатах і на Закарпатті, але поширений по всій Україні. Щоб знищити збудники, кип'ятити воду треба до 5 хв. Якщо робити це менше часу - їх не знищите", - каже Сухов.
Також лікар пояснює, що вакцинація є ефективним способом захисту від інфекції. Але перед цим доцільно здати кров на вірус гепатиту А (AgG або сумарні) й перевірити, чи людина хворіла. Такий аналіз коштує менш як 360 грн.
"І якщо ви не хворіли, тоді варто зробити вакцинацію. За 3-4 місяці після щеплення лікарі зроблять контроль, чи виник достатній імунітет. Він діятиме 10 років, хоч я б порадив обстежити людину через 5 років. У більшості випадків не треба робити ревакцинацію", - говорить інфекціоніст.
Сухов зазначає, що вакцинація проти гепатиту А є рекомендованою діючим календарем щеплень від МОЗ. Але у нас, як і у більшості країн світу, вона не є обов'язковою, оскільки доволі вартісна - приблизно 45-50 доларів за дозу.
Читайте також про те, що у Вінниці оголосили надзвичайну ситуацію через спалах гепатиту А.
Раніше ми писали про те, що гепатит А виявили не лише у Вінниці.