Перші вітальні листівки у світі з'явились ще у кінці ХVIII століття. Згодом їх почали друкувати до кожного великого свята. Одними із найефектніших є різдвяні серії. Вони відрізняються високою художньою якістю та креативними мотивами.
Старовинними українськими листівками ділиться РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію Violity в Instagram.
Перша масова листівка була випущена 1843 року в Лондоні на замовлення Генрі Коула. Він завжди писав святкові привітання своїм численним друзям та родичам від руки.
Коли він уже з цим не зміг справлятись, то доручив Джону Калькотту Хорслі намалювати листівку. На ній були зображені бідняки, що отримують їжу й одяг. У центрі поштівки була щаслива родина, що сиділа, обнявшись, і пила вино.
На українських теренах у великих об’ємах листівки з'явились наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. Це пов'язано із поширенням поштового обігу. Українські вітальні листівки друкували, зокрема, у краківському видавництві "Салон польських художників".
"Різдвяна поштівка - скромний прямокутничок паперу, який вміщує найзаповітніші бажання, найтепліші слова для близьких, довгоочікувані новини, привітання, сподівання щодо майбутнього", - зазначають експерти.
Українська листівка увібрала в себе не лише нашу культуру та традиції, а й історичні реалії: буремні часи світових воєн, національно-визвольних змагань і натиск радянської пропаганди.
"Дехто з художників, чиї роботи прикрашають старі святкові листівки, зазнали репресій, і навіть нинішня війна відобразилася на наших поштових картках", - пишуть колекціонери.
Вони діляться старовинними різдвяними листівками.
Також у групі показали сучасну українську різдвяну листівку, яка відображає реалії війни. Ймовірно, вона також стане дуже цінною у колекціонерів.
Раніше ми писали про те, що у Києві засвітили головну ялинку країни - фото.
Читайте також про те, що українці відповіли, коли святкуватимуть Різдво - 25 грудня чи 7 січня.