Обмеження корисної їжі у раціоні може завдати серйозної шкоди здоров'ю та навіть призвести до хвороб. Дієтолог розповіла, чого варто уникати при лікуванні себорейного дерматиту.
РБК-Україна (проект Styler) повідомляє, до дефіцитів яких вітамінів призводить виключення корисних продуктів з раціону.
За словами дієтолога та ендокринолога Тетяни Георгици, до неї звернулась дівчина, з запитом на набір ваги та покращення стану організму.
Вона хворіла на себорейний дерматит, тому раніше їй призначали суворе виключення багатьох продуктів, таких як глютен, коровʼяче молоко та молочні продукти, червона риба, бобові, горіхи, насіння, яйця, кава, картопля, більшість фруктів.
Однак така модель харчування загрожує дефіцитами:
"На сьогодні немає достовірних наукових досліджень, які б підтверджували ефективність аутомунного протоколу для лікування себорейного дерматиту або аутомунних хвороб" - розповіла дієтолог.
Важливо пам'ятати, що надмірне обмеження в харчуванні може призвести до дефіцитів, гормональних порушень та інших серйозних наслідків.
Тоді недосвідчений фахівець призначила дівчині не лише вітаміни та добавки, а й препарати для лікування печінки та жовчовивідних шляхів без відповідних показів. До того були включені ліки від гельмінтів та щоденні клізми, які дівчина не приймала.
Після "отриманих рекомендацій" минулого лікаря в дівчини погіршилось самопочуття. В результаті виникли такі проблеми:
Тривале обмеження їжі часто призводить до недоїдання, що впливає на кожну систему органів і може спричинити різноманітні медичні ускладнення.
За словами дієтолога, варто розширювати раціон, прибираючи суворі обмеження. Все відбувається після проведення необхідних досліджень.
Важливо знати, що більше вітамінів та добавок не завжди означає краще, лікування має бути індивідуальним, з урахуванням потреб кожної людини.
Раніше ми повідомляли про продукти, які заборонено їсти при діабеті.
Також читайте про першу ознака, що вашому організму не вистачає вітаміну D.
При написанні матеріалу використовувались такі джерела: Instagram-сторінка дієтолога Тетяни Георгици та американський сайт Acute.