ua en ru

Дієтолог назвала харчові звички українців, які призводять до хвороб. Ви теж допускаєте ці помилки

Дієтолог назвала харчові звички українців, які призводять до хвороб. Ви теж допускаєте ці помилки Як харчування впливає на появу хвороб (фото: Freepik)

Правильне харчування є основою здоров'я. А ось шкідлива їжа здатна спровокувати ряд серйозних хвороб. І це біда не поодиноких людей, є кілька харчових звичок, які характерні для багатьох українців.

Про те, як харчування українців призводить до хвороб, розповідає РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію дієтолога Оксани Скиталінської у You Tube.

Яким є харчування українців

"Звісно харчування напряму пов'язане з хворобами. Навіть Всесвітня організація охорони здоров'я визнала, що здоров'я людини залежить на 70% від того, що вона їсть щодня роками", - каже лікар.

Вона додає, що проаналізувавши харчування українців, можна дійти висновку, що воно є калорійним і високовуглеводним. Також дуже часто воно є низької якості.

Що їдять українці:

  • копчені ковбаси
  • вафлі
  • пиріжки
  • вироби з борошна
  • солодощі
  • горішки

"На жаль, таких продуктів на наших столах набагато більше, ніж здорової їжі. 86% смертей українців зумовлені хворобами, що пов'язані із неправильним харчуванням. Але харчування - це не лише про хвороби, це ще й їх профілактика і підвищення якості життя", - говорить Скиталінська.

Вона додає, що у більшості українців харчування не є збалансованим.

Як харчування пов'язане із хворобами

"Незбалансоване харчування провокує системні запалення. При них запальні цитокіни циркулюють у крові та всіх тканинах організму, викликаючи порушення роботи серця, печінки та інших органів. Відповідно тоді ми гірше думаємо, фокусуємо свою увагу, бачимо. І це відбувається поступово", - пояснює лікар.

Також дієтолог наголошує, що у їжі українців забагато трансжирів, які негативно впливають на здоров'я.

"Проблема українців - це високоглікімічне харчування. Це означає, що у крові є постійно високий рівень глюкози. Це одна із причин передчасного старіння, а також дуже багатьох захворювань", - каже Скиталінська.

Лікар зазначає, що багато українців споживають їжу протягом 14-16 годин. За звичними справами постійно щось їдять - за телевізором, у кінотеатрі, за чашкою кави.

Таке харчування призводить до постійного виділення інсуліну. Клітинам він не потрібен у таких високих дозах і це провокує системне запалення, яке не відчувається спершу.

"Але наші тканини починають зношуватись, судини починають запалюватись", - говорить лікар.