9 березня виповнюється 209 років від дня народження великого українського поета та художника Тараса Шевченка. Його твори вивчають у школах, використовують для пісень і багато висловлювань великого Кобзаря не втрачають своєї актуальності й сьогодні.
Styler зібрав маловідомі факти з біографії Шевченка, а також найактуальніші цитати.
Майбутній Кобзар народився у селі Моринці Черкаської області у родині кріпаків. Він рано осиротів. У 24 роки його викупили та зробили вільним.
За свою суспільно-політичну діяльність та твори Шевченка тричі заарештували, він провів 10 років у засланні, де йому заборонили займатися творчістю. Однак і там він малював картини та писав вірші для українців.
Після заслання йому заборонили жити в Україні, але дозволяли країною подорожувати - під постійним наглядом поліції.
Його вірші перекладені більш ніж 100 мовами світу і навіть мовою есперанто.
За життя Тараса Шевченка більше знали як художника, а не як поета. Його вчителем став російський художник Карл Брюллов, представник класицизму та романтизму.
1860 року Шевченко отримав звання Академік гравіювання Імператорської Академії мистецтв - за гравюру за картиною Рембрандта "Притча про працівників на винограднику".
Картина Рембрандта "Притча про працівників на винограднику", 1637 (фото: wikipedia.org)
Він був азартною людиною і після набуття свободи став частим гостем світських заходів, відвідував збори, грав у карти.
У Петербурзі Шевченко заробляв на життя написанням портретів і це дозволяло йому жити безбідно, а також добре і модно вдягатися. У його шафі був гумовий плащ-макінтош за 100 рублів - дуже солідні на той час гроші.
За все своє життя Тарас Шевченко прожив в Україні лише 15 років. У 14-річному віці він виїхав із країни разом із поміщиком Енгельгардтом, якому служив з раннього дитинства.
Кобзар має дві могили. Після смерті Тараса Шевченка поховали у Петербурзі. Через два місяці його перепоховали у Каневі. Тому в Санкт-Петербурзі стоїть пам'ятний камінь, а справжня могила – у Каневі.
Улюблений напій Тараса Шевченка – чай із ромом. Ще він любив каву по-віденськи, зі збитими вершками. Любив сало та борщ. Найулюбленіший - борщ із сухими карасями, капустою та приправами.
1975 року один із кратерів на Меркурії назвали на честь Тараса Шевченка. Діаметр цього кратера – 137 кілометрів.
Великому Кобзарю в усьому світі встановили 1384 пам'ятники, з них 1256 встановлені в Україні, а ще 128 – у 35 країнах світу.
Зріст Тараса Шевченка – 1,64 метра.
Найбільший портрет Тараса Шевченка занесено до Книги Рекордів. Його площа – 500 кв. м й знаходиться цей портрет у Харкові, на стіні 17-поверхового будинку.
Отак подивишся здали, на москаля -
І ніби справді він людина,
Іде собі, мов сиротина,
Очима – блим, губами – плям,
І десь трапляється хвилина,
Його буває навіть шкода,
А ближче підійдеш – скотина!
До речі, раніше ми писали про те, які Шевченкові слова стали піснями.
А також розповідали, що вчені змогли відтворити справжній голос Тараса Шевченка.